İçinde yaşadığımız çağ, sağlıklı ve genç yaşamın zirve yaptığı bir zamanı temsil ediyor. Cildimiz, vücudumuzun ve sağlığımızın da görsel yansıması olduğu için iyi bir bakım istiyor. Anti-aging ve cilt bakımı amacıyla kozmetik pazarında, pek çok reklam ve haber ile karşılaşıyoruz. Pek çok ürün, kutu içine doldurulmuş umutlarla dolu. Peki ne yapmalı, hangisine inanmalı? Konunun uzmanı Dermatolog Doç. Dr. Alev Eken anlatıyor.

Güneş ve çevresel diğer zararlı etkilerden korunmak, cildin nemini artırmak, kuruluğunu gidermek, lekesiz bir cilde sahip olmak için mutfağınıza da bir şans verebilirsiniz. Cildimizin temel yapı taşı vitaminler (limon suyu), proteinler (yulaf, buğday, yumurta, soya, yoğurt, ekşimiş süt, vb) ve yağlardan (zeytinyağı, kayısı çekirdeği yağı, susam yağı vb) yararlanabilirsiniz. İşte size birkaç öneri…

Kuru ve ileri yaş ciltler için nemlendirici ve onarıcı ballı maske

Malzemeler

1 ölçü zeytinyağı
1 ölçü soya yağı
1 ölçü kayısı çekirdeği veya üzüm çekirdeği yağı
2 ölçü bal
Yarım limon suyu ve rendesi
Yulaf unu

Yapılışı

Hepsi karıştırılır. İçine yulaf unu karıştırılarak koyu bir krem kıvamına getirilir. Haftada 2 kez tüm yüz, boyun, dekolte ve ellere uygulanır. Etkinliğini artırmak için yiyecekleri korumak için kullandığımız strech folyo ile kapatılabilir. Yarım saat sonra bol suyla yıkanır. Maden suyu veya bitki çaylarından (yeşil çay gibi) hazırlanmış tonik ile cilt canlandırılır.