Yakın bir zamanda yapılan araştırma, 12 hafta boyunca günde 20 gram bitter çikolata yiyen kişilerin, yemeyenlere göre, güneşte yanmadan 2 kat daha uzun süre kalabileceklerini ortaya çıkarttı.

2009 yılında Amerika’da, dermatoloji ile ilgili yayınlanan medikal bir dergide, bitter çikolatanın, güneşin UV ışınlarının zarar verici etkilerine karşı, koruma sağladığından ve cildin erken yaşlanmasını önlediğinden bahsedildi. 2006 yılında ise Alman bilimadamları çikolatanın kansere neden olan ışınlara karşı kişileri koruduğunu keşfettiler.

Bilimsel araştırmalar, flavanoid açısından zengin bitter çikolata yemenin, antioksidan yapısı sayesinde, cildi koruduğunu, güneş yanıklarını önlediğini ve UV ışınlarının verdiği zararları engellediğini göstermiştir. Hatta bir araştırmaya göre, flavanol açısından zengin çikolata tüketmenin, 3 aydan sonra, cildi kalınlaştırdığı, nemlendirdiği, mikrosirkülasyonu desteklediği ve bunlara bağlı olarak cildin görünümünü güzelleştirdiği gözlenmiştir.

Eğer çikolatayı sağlık açısından yararları için tüketiyorsanız bitter çikolataya ve kakao tozuna yönelmenizi öneririz. Çünkü bu tip çikolatalar çok daha fazla antioksidan içermekteler.

Tabii bunu okuduğunuz an marketteki en sevdiğiniz çikolataya yönelmemelisiniz. Çünkü uzmanlar, faydayı sağlayan şeyin kakao çekirdeğinin kendisinin olduğunu, bu nedenle de yararlarından faydalanmak için her bitter çikolatanın işe yaramayacağını da belirtiyorlar. Gerçekten faydalı bir çikolata yemek için, içerisinde en fazla ve kaliteli kakao oranı bulunan yani en lezzetsiz olana yönelmelisiniz.

Yine de bu çikolatayı az miktarda tüketmeye dikkat edin. Aksi taktirde vücudunuza gereğinden fazla şeker almış olursunuz ve işlenmiş şeker, iltihap riskini, akne oluşumunu ve diğer iltihaba bağlı durumları, diyabeti ve kalp hastalıklarına yakalanma risklerini arttırır.