Estetik burun ameliyatı dış görünümünüzüdüzeltip , kendinize olan güveninizi arttırabilir. Ancak idealinizdeki görüntüye kavuşmanız veya diğer insanların size yaklaşımlarının değişmesi gibi beklentilerinizi karşılamayabilir. Bu nedenle ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi iyi belirleyip bunları burun cerrahınızla görüşmenizde fayda vardır.

Burun estetiği için en uygun adaylar; mükemmellik yerine görünüşlerinde olumlu bir düzelme bekleyen bireylerdir. Çünkü görünüm açısından mükemmel bulacağınız bir biçim, burun fonksiyonlarınızı aşırı kısıtlayabilir. Fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak sabırlı ve beklentilerinizde gerçekçi iseniz bu operasyon için uygun bir adaysınız demektir.

Burun estetiği ameliyatı sadece estetik amaçla yapılabileceği gibi doğuştan gelen bozuklukları düzeltmek veya solunum sorunlarını tedavi etmek için de uygulanabilir. Burun estetiği ameliyatında yaş sınırına uyulması çok önemlidir. Birçok cerrah yüz gelişimini bozmamak için kızlarda 16-17, erkeklerde ise 17-18 yaşını beklemeyi tercih etmektedir.

Ameliyatınızın Planlanması…
Estetik operasyon öncesinde ve sonrasında cerrahınızla doğru bir iletişim içinde olmanız çok önemlidir. İlk muayenenizde cerrahınız size burununuz ile ilgili beklentilerinizi soracak, yüz ve burun yapınızı değerlendirerek yapılabilecekler konusunda sizi bilgilendirecektir.

Ayrıca burnunuzun kemik ve kıkırdak yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz gibi ameliyat ve sonucunu etkileyecek faktörleri açıklayacaktır.
Burun estetiği öncesi ayrıca fotoğraflarınız çekilecek ve bilgisayarda ameliyatınız planlanacaktır. Fotoğraflarınız üzerinde yapılacak çalışmalarla ameliyatınız sonrasında elde edilmesi muhtemel sonuçları görebilirsiniz.

Ayrıca cerrahınız sizi ameliyatınızda uygulanacak teknikler, anestezi yöntemleri, ameliyatın yapılacağı yer ve ameliyat sırasında oluşabilecek riskler konusunda da bilgilendirecektir.