Estecenter Plastik Cerrahi ve Saç Ekimi Merkezi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven burun estetiği ameliyatı ve sonrası hakkında önemli bilgiler verdi…

Burun estetiği ameliyatı cinsiyetten bağımsız olarak uygulanan bir operasyondur. Bu ameliyatlar hem estetik açıdan, hem de fonksiyonel olarak gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında estetik olarak burunda güzel bir yapı yaratılırken, fonksiyonel açıdan rahat nefes alan bir organ elde edilmeye çalışılır. Burunda olan kemerli bir yapı, burun ucu düşüklüğü gibi sorunları olan kişilerin burun estetiği ameliyatı yaptırması gerekir. Burun solunumun ilk aşaması olduğundan, solunum fonksiyonunun ameliyat sırasında korunması da, oldukça önemlidir.

Burnun estetik bir yapıya sahip olması, kişilerin önem verdiği konular arasında yer alır. Bu ameliyatla burun istenildiği gibi şekillendirilmekte ve estetik bir burun yaratılmaktadır. Yapılan burun estetiğinin amacı, burnu şekil, büyüklük ve genel görünümüyle yüze uyumlu hale getirmektir. Uygulanan burun estetiği ameliyatıyla burun yapısı uzatılabilir, kısaltılabilir, küçültür ya da büyültülebilir. Burun kontüründe değişim yapılabilir, burun delikleri küçültülebilir, kemer adı verilen burun üstündeki kemik yapı küçültülerek, burun yapısı daha oyuk bir hale getirilebilir, burun ucu sivriltilebilir ya da yuvarlak hale getirebilir. Kısaca burun estetiği ameliyatıyla burundaki kemikler ve kıkırdaklarla ilgili tüm değişimler yapılabilir. Bunun yanında burunda deviasyon yani septumda eğrilik varsa, ameliyat sırasında bu sorunda giderilebilir. Yapılacak değişimler doktorun muayenesi sonrasında belirlenebilir.