Son günlerde özellikle Amerika’da sayısı hızla artan, ancak doktorlar arasında tartışma konusu da olan “24 saatlik meme büyütme” yine gündemde! Nedeni ise, yılbaşı…

“Flash Breast Augmentation” yani “Hızlı Meme Büyütme” olarak bilinen ve düğün, mezuniyet gibi günlere özel kadınların tercih ettiği bu uygulama henüz Türkiye’de yok. Ancak, bu yükselen trendi öğrenen hanımlar doktorların kapısını çalmaya başladı bile. Bu uygulamanın hastalarca tercih edilmeye başlanması, estetik çevrelerinde çok da olumlu karşılanmıyor. Almanya başta olmak üzere, dünyanın çeşitli ülkelerinde estetik, plastik ameliyatlar gerçekleştirmiş olan Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, bu yeni furya ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

24 saatlik meme büyütme operasyonu nedir? Hangi işlemler yapılıyor?

Bu teknikte bütünüyle olmasa da implantla meme büyütülüyor, hastaya işlemden sonra bu hissi verebilecek bir yöntem uygulanıyor. Ama tabi enjekte edilen sıvının şekli, ağırlığı ve dokusu asla kalıcı bir meme implantının verdiği natürel meme dokusu havasını vermiyor. Ve en önemlisi de bu sadece 24 saatlik bir uygulama, çünkü enjekte edilen sıvı 18. saaten sonra böbrekler yoluyla atılıyor.

İşlem, lokal anestezi altında ve bazı durumlarda hastalara hafif bir sedasyon vererek yapılıyor. Meme dokusunun içine serum fizyolojik sıvısı (tuzlu su) enjekte edilerek memelerin büyütülmesi esasına dayanıyor. Hastalar sonrasında taburcu edilip günlük hayatlarına ve aktivitelerine geri dönebiliyorlar.

Ne gibi komlikasyonları var, sağlığa zararlı mıdır?