Genç kızlar, ilk gecenin nasıl olacağını merakla, bazen korkuyla bazen de mutlulukla beklerler. Bu gecenin nasıl olacağı konusunda endişeyle etrafındakilere, arkadaşlarına ya da yaşı yakın, yeni evlenmiş akrabalara soru soran genç kız, onların yanıtlarına maruz kalır. Ve olay burada başlar… Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Dr. Didem Kurban ilk gece korkusunun nasıl oluştuğu ile ilgili bilgi verdi.

“Kaç gün oturamadım” ”O kadar çok kanamam oldu ki; hastaneye zor yetiştirdiler”, ”Çok canım yandı, çok ağladım”, “Seni neler bekliyor yazık”, “Duvara çivi çakılıyor gibiydi’’, “Sanki parmağımı ikiye ayırdılar ve ortadan kesiyorlarmış gibi bir acıydı’’ şekillerinde anlatan kadınlar daha önce cinsel tecrübesi olmayan kızımız için korku kaynağıdır.

Bu abartılı, gerçek dışı hikayeleri dinleyen genç kızımız hayalinde vajinasını sanki duvar gibi kapalı hayal etmeye başlar.

İLK GECE KORKULARININ TEMELİNDE NE YATAR?

Önceden de ailesi ya da çevresinden ”Aman kızım dikkat et”, ”Kimseyi yanına yaklaştırma” ”Kızlığını, namusumuzu koru” gibi ahlaki baskılarla büyüyen ve bir şey soramayan kızımız o gece olacakları hayal etmeye başlar. Diğer bir durumda ise; çok medeni bir ailede büyüyen ama ‘’Kızım sen her şeyin en doğrusunu zaten yaparsın’’ tavrı, düğün gecesi bekaretinin ispatı stresi de üstüne eklendiğinde, başına neler geleceğini kara kara düşünür.

İLK GECEDE VAJİNİSMUS NASIL GELİŞİR?