Yaşınız ilerlese bile, korunmanız önemlidir. 40 yaş üstü hamileliklerin %40’ı istenmeyen gebeliklerdir ve artık korunmaya gerek kalmadığını düşünen kadınların başına gelmektedir.

Peki, size en uygun doğum kontrol yöntemi hangisi?

Karma doğum kontrol habı

Kimler kullanmalı?

Hemen hemen her kadın karma doğum kontrol haplarını kullanabilmektedirler. Üstelik bu hap, menopoz öncesi yaşanan semptomları (sıcak basması, düzensiz kanama, hormonal mod değişiklikleri) da azaltmaktadır. Ayrıca yumurtalık ve rahim kanserini de engelleyici özelliğe sahiptir.

Kimler kaçınmalı?

Eğer migren ağrılarınız varsa ilacı almamanız daha akıllıca olacaktır. Çünkü bu habın, baş ağrılarını tetikleme riski vardır. Üstelik bazı migren hastalarının, bu ilacı kullanıyorlarsa, felç geçirme riskleri de vardır.

Ayrıca 35 yaşın üstündeki sigara içen kadınların da (sadece alkol içerken kullanıyor olsanız bile) doğum kontrol hapından uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü östrojen ve sigara içmek kolayca kan pıhtısına sebep olabilmektedir.

Sadece progestin içeren doğum kontrol habı

Kimler kullanmalı?

Bebek emziren anneler ya da östrojen bazlı ilaçları almayanlar (kalp damar hastalıkları, kan pıhtısı riski taşıyanlar ya da sigara içenler).

Tıpkı karma doğum kontrol habında olduğu gibi bu hap da hamileliğe karşı kişiyi korumaktadır ama içinde östrojen barındırmaz.

Not: Bu ilaç, karma doğum kontrol hapından daha az korumaktadır ama ikisinin arasındaki koruyucu fark çok küçüktür.

Kimler kaçınmalı?

Eğer zamanlama yapamıyorsanız bu ilaçtan uzak durun çünkü bu ilaç, her gün aynı saatte alınmalıdır ki koruyuculuğu tamamen etki etsin. Eğer ilacı almayı unutursanız mutlaka bir başka korunma yöntemi kullanmanız gerekir.