Kadınların zayıflama uğruna hayatlarını tehlikeye attıklarını vurgulayan Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Bunları internetten alacaklarına gidip Boğaz Köprüsü’nden atlasınlar daha iyi, en azından kurtulma şansları daha fazladır” dedi

Konya’da zayıflamak amacıyla 15 gün kullandığı çay nedeniyle komaya giren ve karaciğer nakliyle ölümden dönen Seda Nur Çalışkan’ın yaşadığı sağlık sorunuy zayıflama çayları ve ilaçlarını bir kez daha gündeme getirdi. İnternetten kolayca satın alınabilen ve Çalışkan’ı komaya sokan zayıflama çayıyla ilgili Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Gastroentroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demir uyardı: “Bitkisel ürünler kullanarak her ay yaklaşık 5-6 hasta ciddi karaciğer sorunlarıyla kliniğimize müracaat etmekte ve maalesef gün geçtikçe bu oran daha da artmaktadır.”

Çalışkan’ı ölümlü burun buruna getiren zayıflama çayları, internet üzerinden kolayca sipariş edilebiliyor. Sipariş için internet sitesi yetkililerini telefonla aradığımızda ürünün herhangi bir yan etkisinin olmadığını, tüketicilerden şimdiye kadar herhangi bir şikâyet gelmediğini ve ayda 2-8 kilo arasında zayıflama garantisi verdiklerini söylediler.

Eczanelerde bulunmuyor
Ürünlerin içeriklerini oluşturan bitkilerin dozlarının ölçülü bir şekilde ayarlandığını ve tamamının bitkisel olduğunu iddia eden ürün satıcısı, ürünlerinin herhangi bir eczanede satılmadığını, sadece internet üzerinden verilen siparişlerle elde edebileceğimizi söyledi.

Söz konusu çayın gündüz kürünün içinde oolong çayı, mate çayı, zencefil, rezene, karahindiba çayı limon, gotu kola, ısırgan otu ve kafein bulunduğu belirtiliyor. Gece küründe ise nane yaprağı, çemen otu, meyan kökü, dulavrat otu, sinemaki çayı, alıç yaprağı, kedi otu kökü ve karnıyarık otu olduğu ifade ediliyor. Ancak uzmanlar bu tarz ürünleri tüketmenin yanlış olduğunu vurguluyor.