Kilo almamızın tek nedeni yediklerimiz değildir. İşte kilo alımına neden olan diğer etkenler;

Aile geçmişi

Bir çocuğun obez olma ihtimali %15’tir, eğer çocuğun ebeveynlerinden biri obezse bu ihtimal %40, ebeveynlerinden ikisi de obezse %80’dir.

Endokrin bozuklukları

Bazı hormonal problemler (fazla çalışan tiroit, cushing hastalığı) kilo alınmasına neden olabilirler. Bu hastalıklar tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Hareketsiz yaşam şekli

Aktif olmamak kilo alımına neden olur. Ne kadar az egzersiz yaparsanız, kilo alma ihtimaliniz o kadar artar.

Kötü beslenme alışkanlıkları

Çok miktarda sağlıksız besin tüketmek sizi şişmanlatır. Ayrıca fazla yemek, şekerli içecek tüketmek, yemeklerde fazla yağ kullanmak, doyduğunuz zamanı bilememek, fazla yağlı yiyecekler tüketmek, kahvaltı etmemek, öğün atlamak, atıştırmak ve doğru beslenme şeklini bilmemek de size kilo aldırır.

Bazı ilaçlar

Bazı ilaçlar (antidepresanlar, hormonlar ve kortizon) kilo alımına neden olurlar.

Kilo alımını tetikleyen faktörler:

Bir kadının hayatındaki olaylar

Hormonal değişimler, ergenlik, hamilelik ve menopoz kadınlarda kilo alımına neden olurlar.

Hayat tarzındaki değişimler

İş değiştirmek, işi bırakmak, emeklilik, taşınmak, sevilen birinin ölümü, sevgiliyle aynı eve taşınmak, çocuk sahibi olmak…vb. durumlar kişinin hayat tarzını ve beslenme düzenini değiştirirler ve bu kilo alımına neden olabilir.

Sigarayı bırakmak

Sigarayı bırakmak iştahınızı açar, nikotin eksikliği şekerli gıdalar yemek istemenize ve el oyalamak için yemenize neden olabilir.

Egzersizi bırakmak

Aktif yaşam tarzından hareketsiz yaşam şekline geçmek kas kütlesinde kayıplara, metabolizmanın yavaşlamasına ve kalori yakımının azalmasına ve bunlar da dolayısıyla kilo alımına neden olurlar.