Pek çok çiğ gıda ve pişmiş kök sebzeler alkalidir ve alkali gıdalar size kendinizi tümden daha iyi hissettirerek enerji verir. Alkali beslenmeye başlayarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Avokado

Avokado, dünya üzerindeki en alkali gıdalardan biridir. Klorofil, E vitamini, potasyum, lif, magnezyum ve B6 vitamini açısından da zengindir. Üstelik de sağlıklı yağ içerir. Salatalarınıza koyarak avokadoyu rahatça tüketebilirsiniz.

Salatalık

İçerdiği %92 oranında su olsa bile salatalık son derece besleyicidir. İçerisinde potasyum, C vitamini, klorofil bulunduran salatalık iltihaplanmayı engeller.

Limon

Limon, vücudun dışında asit, içinde alkalidir. Vücudun içine girdikten sonra kanı alkalize eder ve hastalıklarla, iltihapla savaşır.

Karalahana

Karalahana klorofil açısından zengindir ve en iyi alkali besinlerden biridir. Tüketildiği zaman kanı hemen alkalize eder ve iltihaplanmayı önler. Ayrıca depresyona, endişeye, beyin sisine, zayıf kemiklere, kalp hastalıklarına ve daha pek çok şeye karşı vücudu korur.

Ispanak

E vitamini, lif, folik asit, çinko, magnezyum, C vitamini, A vitamini ve protein açısından zengin olan ıspanak çok az kalori içerir. Salatalarınıza, smoothielerinize, yiyeceklerinize ıspanak katarak daha çok alkali yiyecek tüketin.

Kereviz

Son derece alkali bir diğer gıda da kerevizdir. Ayrıca K vitamini açısından da zengindir, kan akışının sağlıklı olmasına yardımcı olur, lif açısından zengindir ve kan basıncını düzenler.

Alkali beslenmenin önemini göz ardı etmeyin ve sağlıklı beslenerek vücudunuza iyi bakın.