Neden kilo veremiyorum, diyet yapıyorum ama sonuç alamıyorum mu diyorsunuz? O halde bir yerlerde bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.

Kurban Bayramı ve yaz tatillerinin ardından alınan kilolar ve efsane diyet yanlışlarını Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Fatma Gönen değerlendirdi.

1- Hormonlarınız sizi desteklemiyor olabilir. Mutlaka tiroit hormonu ve insülin değerlerinizi kontrol ettirin. Tiroit hormonu yetersizliğinde kilo vermeniz zorlaşır. İnsülin salınımındaki bozukluklar ise kan şekeri üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır.

2- Vitamin ve mineral eksiklikleriniz sizi olumsuz etkiliyor olabilir. Diyete başlamadan önce mutlaka demir, D vitamini, B12, çinko, selenyum düzeylerini kontrol ettirin.

3- Harcadığınızdan daha fazla kalori alıyor olabilirsiniz. Çok hareket ediyorum çok spor yapıyorum düşüncesiyle acıkıp fazla yemek yiyorsunuzdur.

4- Gereksinmenizden fazla karbonhidrat ya da protein ya da yağ tüketiyorsunuzdur.

5- Yeterli su tüketmiyor olabilirsiniz. Hem sağlıklı kilo kaybı hem de birçok olumlu sağlık etkisinden dolayı günlük 2,5-3 litre su tüketmelisiniz.

6- Yeterince uyumuyor olabilirsiniz. Araştırmalar az uyuyan bireylerin daha fazla yemek yediğini gösteriyor.

7- Egzersiz planınızı doğru uygulamıyor olabilirsiniz.

8- Sizin yaptığınız kalori tahminleri doğru olmayabilir. Diyetin bir matematiği vardır ve matematik bozulduğunda diyetiniz de bozuluyor demektir. O yüzden diyet programınızda kendi kendinize değişikler yapmak yerine diyetisyeninize danışın.

9- Kahvaltıyı atlayım daha az kalori almış olurum diyenlerden olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar kahvaltı yapmayan bireylerin daha zor kilo verdiğini gösteriyor.