Kısa süre için alternatif bir diyet arayan ve sağlık sorunu bulunmayan bireylerin zorlanmadan uygulayabileceği bir diyet

Sağlık yaşam sitesi Diyetkolik.com’un diyetisyenlerinden Sena Tuvanç, “aralıklı oruç” diyeti hakkında bilgi verdi. Kısa süre için alternatif bir diyet arayan ve sağlık sorunu bulunmayan bireylerin zorlanmadan uygulayabileceği aralıklı oruç diyeti, beslenmeyi belirli saatlere bölme ilkesine dayanıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor.

Sağlık sorunu yaşamayan bireylerin zorlanmadan uygulayabileceği “aralıklı oruç” diyeti hakkında bilgi veren sağlıklı yaşam sitesi Diyetkolik.com’un diyetisyenlerinden Sena Tuvanç, beslenmeyi belirli saatlere bölmenin, kilo vermeyi hızlandırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

“Aralıklı oruç diyetinde, almanız gereken besini gün içinde, 8 saatlik bir zaman diliminde gerçekleştirmeniz ve geriye kalan 16 saatlik zaman diliminde, uykuda olunmayan sürelerde, yalnızca sıvı ağırlıklı gıdalar tüketmeniz gerekiyor” diye konuşan Tuvanç, “Örneğin, Sabah saat 08.00’da uyandınız. Saat 11.00’a kadar sıvı gıdalarla besleniyor ve günlük öğün tüketimlerinizi 11.00 ile 19.00 arasında gerçekleştiriyorsunuz. Saat 00.00’a kadar yeniden sıvı gıda tüketimine devam ediyor ve daha sonra 8 saatlik bir uyku sürecine giriyorsunuz. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamıyorsanız, bu programı kendi hayatınıza göre uygulayabilir, saatlerini değiştirebilirsiniz” dedi.

Diyetisyen Sena Tuvanç, aralıklı orucun 8 saatlik beslenme periyodunda, protein içeriği yüksek olan besinler tüketilebileceğini belirterek, “Bu besinler ızgara köfte, tavuk, balık, peynir, yumurta ve süt olabilir. Ayrıca, karbonhidrat tüketimi en düşük seviyede olması gerektiği için, karbonhidrat içeriği yüksek olan meyve, ekmek ve tahıl gibi besinleri daha az tüketerek bunların yerine yağ içeriği yüksek olan ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumları ve zeytini seçebilirsiniz” diye konuştu.