23 Aralık 2014’ten itibaren Satürn, Yay burcunda kalacağı 2,5 yıllık seyrine başlıyor. Vedic Hint Astroloji’sinde Satürn “Shani” yaşlılık, konsantrasyon, bilgelik ve meditasyonu temsil eder. Shani’nin konumu Vedic Astroloji’de manevi ilerleme ve evrim için çok önemli gezegensel bir enerji olarak kabul edilir olsa da doğum haritamızda mücadele ve hayatta zorluklarla karşılaşacağımız alanları göstermektedir. Satürn zorluklara katlanmak için bize iyi bir irade verir. Zayıf bir Shani’ye sahipsek ruhsal depresyon, yalnızlık duygusu, bağımlılık veya kronik hastalık gibi problemler baş gösterebilir. Shani’nin kısıtlamalarından kaçmaya çalışırsak daha yoğun ve zor durumlarla karşılaşabiliriz. Satürn’ün enerjisini anlamanın en iyi yolu, yaşananları anlamak, bilinçli, özdisiplin ve arınma ile onun kısıtlamalarını kabul etmektir.

Hint Astrolojisi’nde Yay “Dhanus” sembolü bir yayı ve oku olan Centaur’dur (Yarı at, yarı insan biçimindeki mitolojik yaratık). Yarı at, yarı insan olarak hayvani isteklerimizi geride bırakmaya başlayabildiğimiz ve gerçekten bir spirituel varlık olabildiğimiz yolculuktaki evreyi gösterir. ‘’Satürn’’ mitolojideki adı ile “Kronos” adını zaman anlamına gelen ‘’Khronos’’ sözcüğünden almaktadır. İlk titan olmakla birlikte zamanı yarattığı ve zamanlarda seyahat ettiği söylenir. Ruhsal gelişimimizi, karşılaştığımız zorlayıcı olaylar karşısında takındığımız tutumu, aldığımız dersleri temsil etmektedir.

Satürn geçişleri yaşamımızda büyük önem taşır

Her gün bir gezegenin yönetimindedir. Cumartesi Satürn’ün günüdür. Satürn diğer gezegenlere göre disipline eden, zorlayan, testlerden geçiren bir komutan gibidir. Bizleri zorlar, sınar, disipline eder ve farkındalığımız doğrultusunda kendi gerçeğimize ulaşmamızı sağlar. Bunu başardığımız anda ise mükafatı oldukça büyük ve muhteşem olur. Doğum haritalarımızda Satürn’ün bulunduğu ev hangi alanlarda enerjimizin engelleneceğini, hangi kısıtlamalarla karşılaşabileceğimizi göstermektedir. Satürn transitleri yaşamlarımızda daima çok önem taşır. Bu etkiyi yüksek bir bilinçle değerlendirmeliyiz. Bu transitin sonunda hayatımızın bir dönemi kapanır ve yeni bir dönemi başlar. Bu yüzdendir ki Satürn geçişlerinde sınavlarımızı en başarılı şekilde vermeye çalışmalıyız. Satürn, bilgeliğe ve başarıya ulaşmanın öğreticisi karmik bir gezegendir. Başarı ve bilgelikte hiçbir zaman için zorlayıcı olaylar deneyimlemeden gelmez. Ruhumuzu yüceltip gerçek saflığa ulaşabilmemiz için gerekli olan da budur belki de.