Aşık olduğunuz kişi tarafından reddedilme riskine girmeden, mutluluğa yaklaşamazsınız. Reddedilmek de tıpkı kabul görmek ve sevilmek gibi, kaçınılmaz bir durumdur ve herkes bunu hayatının bir yerinde deneyimler.

Acaba

Reddedilme korkunuzu yenmenin en iyi yanı ilk adımı atmaktan ve duygularınızı açığa çıkartmaktan korkmamaktır. Duygularınızı geride tutmak zorunda kalmaz ve pişmanlık duygusu yaşamazsınız. ‘Acaba ona çıkma teklif etseydim ne derdi?’ sorusunun bir ömür yakanızı bırakmaması gibi bir durumda kalmazsınız.

Bunu kendinizi geliştirme şansı olarak görün

Reddedilmek, özgüveninizi yükseltmeyecektir ama kişisel gelişiminizin ilerlemesini sağlar. Daha güçlü ve dayanıklı olmak, endişelenmeyi bırakmak gibi pozitif yanları vardır.

Reddedilmek dünyanın sonu değildir

Reddedilmek, sizin hakkınızda değil, karşınızdaki hakkına bilgi veren bir durumdur. Bu, istenmediğiniz ya da yeterince iyi olmadığınız anlamına gelmez, sadece karşınızdakinin sizin için doğru insan olmadığı anlamına gelir. Pes etmeyin, bu durumu üzerinizden atın ve ileriye bakın.

Potansiyel başarı

Bir şeyi denemeden o durum hakkında kesin bilgi edinemezsiniz. Karşınızdaki kişi sizden hoşlanmıyor gibi görünebilir ama siz ona duygularınızı açtığınızda size karşı boş olmadığını öğrenebilirsiniz. Reddedilmek %50’lik bir risktir.

Kaçınılmazdır

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, hayatınızın bir alanında mutlaka reddedilme durumunu yaşayacaksınız. Bu nedenle ondan korkmanın bir anlamı yoktur. Egonuzu korumak için bu kadar uğraşmayın, reddedilmekten korkmayın. Hayatta reddedilmekten çok daha kötü şeyler vardır.

Kırılgan olmaktan korkmayın