vajinismus belirtileri, vajinusmus nedir, vajinismus nedenleri


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Psikoterapist Op. Dr. Belgin Harzadın vajinismusun nedenleri ve tedavisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Vajinismus nedir?

Vajinismus kadının cinsel ilişki denemesi sırasında vajina girişindeki kasları istem dışı kasması sonucu ilişkiye girememesi olarak tanımlanır. Vajinismuslu bazı kişilerde ise vajina kasları yanında bacaklar da ve karın da hatta tüm vücutta yaygın kasılmalar görülebilir. Panik atak benzeri kalpte çarpıntı ve nefes darlığı kasılmalara eşlik edebilir.

Vajinismus neden olur?

Vajinismusun nedenlerinin çoğu çocukluk dönemi yaşantıları ile ilgilidir. Çocuklarına aşırı bağımlı ve müdahaleci olan aileler de çocukların ruhsal yapılarının gelişi geri kalır. Fiziksel olarak genç kız olan birey ruhsal olarak çocuk kalmaktadır. Cinselliğin ayıp günah olarak görüldüğü bir ortamda yetişen kız çocukları evlendiklerinde sorun yaşar. Bilinçli zihinleri eşleriyle cinselliğin olabileceğini bilse de bilinçaltı buna izin vermez.

Çocukların 3-6 yaş arası cinsel kimlik oluşum dönemidir. Bu dönemde kız çocukları babaya âşık olurlar. Bu doğal süreci tüm çocuklar yaşar. Bazı babalar bu dönem içinde çocukların bu duygularını aşırı beslerler. Babanın kızına aşkım diye hitap etmesi, aynı yatakta yatması, kızının banyosunu yaptırması ve buna benzer davranışlar kız çocuğun da babaya karşı karışık duygulara neden olur. Bu davranışlar karşısında anne kızını rakip görüp kızına kötü davranabilir.

Bazen de kız çocuğu anneyi rakip görüp anneyi dışlayıcı davranışlar sergiler. Tam tersi olarak baba kızının bu ilgisine kayıtsız kalabilir ya da anne kızının bu ilgisi karşısında rekabete girerek kızını babadan uzak tutmaya çalışır. Aile içinde bu tür davranışlar kız çocuklarının cinsel kimlik dönemini sağlıksız tamamlamasının ve ileride cinsel sorunlar yaşamasının sebebidir.