Gebelik ne zaman anlaşılıyor?
Embriyo transfer işleminden sonraki dönem bekleme dönemidir. Bu dönemde embriyonun tutunmasını artırıcı ilaç desteği uygulanır. Progesteron hormonu içeren bu ilaçlar embriyonun ihtiyacı olan hormonal desteği sağlayarak implantasyonun yani tutunmanın gerçekleşmesini sağlar. Bu
dönem toplam 12 günlük bir süredir. Bu sürenin sonunda gebelik testi yapılarak , sonuç değerlendirilir. Beta HCG denen hormon seviyesi bize gebeliğin varlığını gösterir. Yani embriyo transferinden sonraki 12’nci gün gebeliğin anlaşılabileceği gündür. Bazen sonuç istenilen düzeyde değilse ya da tereddütle bırakacak seviyedeyse 2 gün sonra kan tahlilinin tekrarı istenilir. Burada amaç Beta HCG düzeylerinin düzenli arttığının tespitini sağlamaktır .
Tüp bebek tedayisi kimlere yapılmaz?
Tüp bebek tedavisin yapılabilmesi için yumurta, sperm ve sağlıklı bir anne adayında normal yapıda bir rahim gerekir. Bunların dışında çocuk isteyen çiftin yasal olarak, evli olması gerekir.

Erkeğin hiç spermi yoksa ve cerrahi yollarla da sperm elde edilemiyorsa tüp bebek yapılamaz. Menopozda olan kadınlara veya erken meneopoza girmiş hiç yumurta hücresi ,bulunamayanlara da tedavi yapılamaz..Evli olmayan çiftlerin yasal nedenlerle tedaviye alınması yasaktır. Bunların dışında gebeliğiıı anne adayı için tehlikeli olduğu kronik hastalığı olanlarda tüp bebek tedavisi uygulanmaz .

Tedavi ne kadar sürüyor?
Tüp bebek tedavilerinin süresi kullanılan protokole bağlı. Günümüzde en sık kullanılan yöntemlerde bu süre adetin başlangıç zamanından itibaren 17-18 gün kadar sürer. Bazen kişisel değişkenlikler olsa da bu süre 20 günü genellikle geçmez. Bahsedilen süre adetin başında başlanan enjeksiyonlardan embriyonun transferinin yapıldığı güne kadar olan süredir ..
Tüp bebek kaç kere tekrarlanabilir?
Böyle bir sınırlama yoktur. çiftlerin spermi ve yumurtası bulunduğu sürece, maddi ve psikolojik olarak etkilenmedikleri sürece tedavi deneyebilirler .
İkinci uygulama için ne kadar beklemek gerekiyor?
Tedaviler arasında belirlenmiş bir süre olmasa da iki aylık aralar genellikle önerilen dinlenme süreleridir.
Kullanılan ilaçların zararı var mı?