Tüp bebek yapımı, yumurta ve spremin laboratuvar ortamında döllenmesidir. Bu yöntem başarılı olduğu zaman, prosedür, embriyo transferi ile devam eder. Bu da bebeği fiziksel olarak annenin rahmine yerleştirme işlemidir.

Tüp bebek yönteminde neler yapılır?

Bu yöntemin temel 5 adımı vardır. Bunlar;

Yumurtalıklarda, sağlıklı yumurtaların oluşmasını takip etmek ve sağlamak,

Yumurtaları toplamak,

Spremleri güvenli bir şekilde saklamak,

Sprem ve yumurtayı laboratuvar ortamında birleştirmek ve üremenin ve embriyo gelişiminin gerçekleşmesi için uygun ortamı yaratmak,

Embriyoyu rahime yerleştirmek.

Adım 1: Anne adayının yumurtlarının olgunlaşma zamanını kontrol altına almak ve birden fazla yumurtayı toplama şansını arttırmak için anne adayına doktoru bazı ilaçlar verir. Bu işlemde birden fazla yumurta elde etmek, başarı şansını yükseltmek açısından önemlidir. Yumurtaların gelişimi ultrason, idrar ve kan testleri yoluyla kontrol edilir ve hormon seviyeleri de kontrol edilir.

Adım 2: Yumurtalar küçük bir operasyonla alınır. Bu işlem sırasında anne adayının rahatlığı için sakinleştirici ya da lokal anestezi kullanılır ve sonrasındaki gün kimi zaman anne adayı kramp ağrısı hissedebilir. Ayrıca prosedürden sonraki birkaç hafta boyunca anne adayı, basınç ve doluluk hissi hissedebilmektedir.

Adım 3: Erkeğin boşalması ile elde edilen spermler yumurtalarla birleşmek için hazır hale getirilirler.

Adım 4: Döllenme için, spermler ve yumurtalar laboratuvardaki inkübatörlere yerleştirilirler ve inkübatörler, döllenmenin gerçekleşmesini sağlarlar. Bazı durumlarda, (daha az doğurganlık içeren durumlar) bir tek sperm alınıp, direkt olarak yumurtanın içine yerleştirilir. Yumurtalar, döllenmenin gerçekleştiğinden emin olunması için gözlem altında tutulurlar. Hücre bölünmesi başladığı zaman bu yumurtalar artık embriyo olarak adlandırılırlar.