Tüp bebek tedavisinde ne gibi riskler vardir? Tüp bebek tedavisi süresince hangi ilaçlar kullanılır?

Tüp bebek tedavisi uzun yıllardır uygulanan ve çok emniyetli bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavileri iyi seçilmiş merkezlerde ve tecrübeli doktorlar tarafından yapıldığı sürece hiçbir ciddi sorunla karşılaşılamaz. Ancak tüp bebek tedavisinin de diğer tedavi şekillerinde olduğu gibi %1 – 2 oranlarında bazı sorunlara neden olma olasılığı vardır. Ancak bu sorunlar da dikkatli ve tecrübeli doktorlar tarafından çözümlenebilecek sorunlardır.

Çoğul gebelik riski

En önemli risklerinden birisi çoğul gebelik riskidir. Bir bebek beklerken iki veya daha fazla bebeğe sahip olmak size kendinizi şansı hissettirebilir fakat çoğul gebeliğin hem anne hem de bebekler için ciddi riskler oluşturur. Tüp bebek tedavisindeki transfer edilen embriyo sayısı kısıtlı olsa dahi çoğul gebelik riskini tamamen ortadan kaldırmamaktadır.

Tüp bebek tedavisinde en sık rastlanılan karın içinde sıvı birikmesi, şişkinlik ve hastanede tedaviyi gerektirecek aşırı uyarılma sorunlarıdır. Tecrübe sahibi olan merkezlerde bu sorunlar % 1 oranlarında görülür. Ayrıca kullanılan hormon ilaçlarının hiçbir kanser yapıcı özelliği yoktur.

Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar nelerdir?

Doktor kullanılacak ilaçları kişilerin özelliklerine göre belirler. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ile gelişmeler ultrason yardımı ile gözlemlenir. Kan ile yapılan testlerde yapılabilecekler arasındadır. Bu uygulamalar ile yumurtalıkları hareketlendirme yöntemlerine kişinin ne kadar cevap verdiği gözlemlenir. Yumurta transferlerine uygun hale gelen folliküller HCG enjeksiyonu ya da diğer tedavi yöntemleri ile yumurtaların olgunlaşmasına yardımcı olur.