Tüp Bebek Tedavisinde İlaç KullanımıTüp bebek tedavisinde başarı oranı nedir? Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen faktörler nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde oldukça yüksek oranlarda gebelik oluşabilir. Ancak her oluşan gebelik sağlıklı doğumlar ile sonuçlanmaz. Bu neden gebelik oranı sağlıklı doğum oranlarına göre hesaplanır. Tüp bebek tedavisinde esas gebeliğin oluşturulması değil sağlıklı doğumların gerçekleşmesidir.

Günümüzde artık kısırlık tedavisi mümkün bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Kişilere uygun tedavi seçeneği ve sabır birçok hastada olumlu sonuçlar sağlanmasında başarılı olmuştur. Tüp bebek tedavisi birden çok probleme bağlı olarak yapılabilir. Bu problemler;

  • Evliliğin süresi
  • Daha önce düşük doğum gerçekleşip gerçekleşmediği
  • Kadının yaş durumu
  • Daha önce bir gebelik oluştu mu?
  • Erkeğe bağlı sperm ile alakalı problemler
  • Kadın ve erkek üreme organlarında gelişen problemler

Bu gibi problemler gebelik oluşmasını engelleyebilir. İlk olarak çiftlerin detaylı incelenmesi gerekir. Seçilen tüp bebek merkezinin muhtemel bir başarı oranı vardır. Fakat merkezlerin başarı oranları seçilen hasta gruplarına göre değişim gösterebilir. Basit kısırlık tedavilerini kabul eden merkezlerin başarısı daha yüksek görülebilir. Çiftlerin merkez seçerken seçilen merkezin hangi hasta gruplarını kabul ettiğini araştırması gerekir.

Başarı oranını etkileyen bir diğer faktörde laboratuvar ve laboratuvarda kullanılan teknik donanımdır. Laboratuvarda kullanılan tekniğin başarı sağlanmasında büyük rolü vardır. Ancak her çift için tüp bebekte başarı oranı değişken olabilir. Gebeliğin oluşumu için ise tedavinin birkaç kez denenmesinde yarar vardır. 3. Denemesi de başarısız olan çiftlerin tekrar bir incelemeye tabii tutulması gerekir. Başarısızlık bilinmeyen faktörlere bağlı olarak da gerçekleşebilir. Yapılan incelemeler sonucu hiçbir sorun olmayan çiftlerde tedavi defalarca tekrarlansa bile sonuç olumlu olmayabilir. Ancak bu hasta gruplarında ilerleyen zamanlarda kendiliğinden gebelik oluşumu gerçekleşebilir. Bu nedenle hiçbir zaman umudu yitirmemek gerekir.