Kaliteli yumurta tüp bebek tedavilerinde başarıyı sağlayan en önemli faktördür. Bu nedenle 35 yaş ve altındaki her kadın, tüp bebek tedavilerinden yararlanabilir.

Yumurtalık kisti, kanseri veya endometrioma gibi yumurtalık rezervini azaltabilen cerrahi operasyonlar geçirmiş hastalarda tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurabilir.

Çiftlerin cinsel ilişkiye girmesini engelleyen; kadında vaginismus, erkekte boşalma ile ilgili problem yaşayan çiftlerde, tüp bebek sahibi olabilirler.

İmmünolojik yani bağışıklık sistemi ile ilgi sağlık sorunu yaşayan çiftlerde, tüp bebek tedavi yöntemlerinden yararlanabilmektedir.

Kalıtsal bir sağlık sorunu yaşayan veya taşıyıcı konumda olan çiftlerde, tüp bebek tedavi yöntemleri sayesinde sağlıklı birer çocuk sahibi olabilirler.

Doğuştan sperm kanalları gelişmemiş veya sonradan geçirilmiş iltihabi hastalıklar sonucunda sperm kanalları tıkanan erkekler hastalarda, tüp bebek tedavi yöntemlerinden yararlanabilmektedir.

Sperm üretimi olan ancak bazı nedenlerden dolayı çıkışı engellenen vakalarda da, tüp bebek tedavi yöntemleri başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.