tüp bebekle hamile kalmış çiftKısırlığın tedavisinde etkin kullanılan tüp bebek yöntemi, tedavinin zorluğu, alınan hormon ilaçlarının yan etkileri ve yüksek maliyet nedeniyle çiftlerin gözünü korkutabiliyor. Peki daha az maliyetli ve yan etkili bir yöntem yok mu?

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, ‘hapla tüp bebek’ yönteminin daha az maliyetli ve yan etkili olduğunu söylüyor.

Kısırlığın tek çaresi tüp bebek mi?
Eğer kısırlığın nedeni varikosel yeni üreme damarlarının genişlemesiyse ameliyat sonrasında bu hastaların çok az bir kısmı, doğal yoldan üreyebilecek sperm kalitesine sahip olabilir. Kadında yumurtlama bozukluğu durumlarında çok basit ilaç tedavisiyle yumurtlama sağlanır ve kadının kendiliğinden hamile kalma şansı doğar. Ancak bu sebepler dışındaki kısırlık vakalarında en etkili yöntem, tüp bebek tedavisi. Türkiye’de yılda yaklaşık 40 bin tüp bebek tedavisi uygulanıyor. Tedavi öncesinde hafif erkek kısırlığında kullanılan aşılama, kolay ve ucuz olmasına rağmen yüzde 15 gibi düşük başarısı nedeniyle çok tercih edilmiyor.

Tüp bebek tedavisinin yan etkileri var mı?
Tüp bebek tedavisinde asıl yük, kadının omuzlarında. Erkek faktörlü dahi olsa, kadına bazı hormon ilaçları verilir. Bu ilaçların kullanımına bağlı, yumurtalıkların aşırı uyarılması sonucu oluşan, karında şişlik, ağrı ve bulantı gibi yan etkiler görülür.

Yan etkisi olmayan bir yöntem var mı?
Tabi ki var, hapla tüp bebek ve doğal tüp bebek gibi tedavi seçenekleri var. Ayrıca bu tedaviler, uygun kişiye, uygun tedavi planı içinde yapılırsa klasik tüp bebekteki yüzde 40-45’lik gebelik başarısı yakalanabilir.