çatlatma iğnesi tüp bebek 

 

Erkeğin spermi az ve hareket bozukluğu var ise ve yumurtalık kanallarında oluşan işlev bozukluklarından dolayı kısırlık için tedavi yapılmasına rağmen cevap alınamayan kişilere tüp bebek tedavisi uygulanır.

Tüp bebek uygulamalarında erkek aday kadın hastanın yumurtalarının toplandığı gün sperm verir. Tüp bebek uygulamalarında birden çok tedavi seçeneği vardır. Tedavilerin çeşidi hastanın kısırlık derecesine göre değişim gösterir. Tedavi doktor tarafından seçilir. Tüp bebekte tedavi seçenekleri;

• Kısa protokol
• Uzun protokol
• İlaçsız tüp bebek tedavisi
• Mikro doz tedavi
Bu tedavi seçeneklerinden hastaya en uygun olanı seçilir.

TÜP BEBEK HANGİ GRUP HASTALARA UYGULANMAZ?

Sperm elde edilemeyen erkeklere ve yumurtalık fonksiyonu anormal, menopoza girmiş ve çeşitli ameliyatlar sonucu rahmi alınmış kadın hastalarda tüp bebek tedavisi uygulanmaz. Tüp bebek bazı şartlara bağlı olarak gerçekleşir. Yaşı ileri olan adayların yanı sıra genç adaylarda da hormonal değerlerin bozuk olması durumunda tedavide başarı sağlanması oldukça güçtür. Bu tür sorunu olan hastaların umutlanmama sı amacı ile tedavinin hiç başlatılmaması gerekir. Bu tarz hastalara yaş sınırlandırması koymak yanlıştır. Hastanın yaşı ile alakalı olarak tedaviye başlamak doktorun takdirine kalmış bir davranıştır.

TÜP BEBEKTE BAŞARISIZ OLMA İHTİMALİ NE KADARDIR?

Başarı annenin yaşına göre değişkenlik gösterir. Anne yaşı eğer genç ise tedavide başarı sağlamak daha yüksek oranlardadır. Tedavi seçeneği hastaya özel hazırlanır ve uygulanır ise 35 yaş altı kadınlarda başarı % 60 oranlarındadır.