Embriyo gelişiminin 22. günü. Gri madde beyin olma yolundaPROF. DR. BÜLENT TIRAŞ EMBRİYO DONDURMA HAKKINDA BİLGİ VERİYOR… Yeni dondurma yönteminde dondurulan embriyolar taze embriyolar ile eş değer oranlarda döllenme yetisine sahiptir. Bu sayede evliliği geç düşünen kadınlar, ilk çocuğunu tüp*bebek yöntemi*ile doğurmuş ileride tekrar çocuk düşünebilecek kişiler ve kanser tedavisi sırasında tedaviden ötürü doğurganlıklarında risk görülen hastalar bu yöntemden faydalanabilir.

TÜP BEBEK YÖNTEMİNDE DONDURULMUŞ EMBRİYO TERCİH EDİLİRSE NORMAL TÜP BEBEK YÖNTEMİNE GÖRE BEBEKLERDE GELİŞİM GERİLİĞİ OLUŞUR MU?

Aslında bu olayı tersine düşünebiliriz. Çünkü saklanan embriyodan elde edilen bebekler birkaç gün daha fazla anne karnında durabiliyor bu da bebeğin kilo olarak daha ağır doğmasına sebep veriyor. *Dondurulan embriyolar ülkemizde ortalama beş yıl saklanıyor ve bu dondurulmuş embriyo ile çoğul gebelik riski en aza indirilebiliyor. Bilindiği gibi tüp bebek tedavisinin en büyük riski çoğul gebelik riskidir. Tüp bebek tedavisindeki çoğul gebelik riski için aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz http://www.tupbebekklinigi.com/tup-b…-gebelik-riski

*HANGİ DURUMLAR KARŞISINDA EMBRİYO DONDURMA YAPILIR?

1)Transferden sonra geriye kalan embriyoların kaliteli olanları yok edilmek yerine saklanıp daha sonra tüp bebek tedavisinde kullanılabilir.

2)*Aşırı uyarılma OHSS sendromu riski taşıyan kadınlarda embriyolar sonrasında kullanılmak için dondurulabilir

3)Endometrium dokusunun gelişiminde problem olan kadınlar için

4)Kadın rahim içinde uygulanan cerrahi işlem gerekli ise sonrasında kullanılması için embriyo dondurulabilir