üreme aşısı tüp bebek, yeni çıkan tüp bebek aşısı


Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında “gebelik aşısı” tedavisinin uygulanabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, hem bu yöntemle hem de tüp bebek tedavisiyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Tüp bebek tedavisi bilindiği gibi oldukça yaygın uygulanmaktadır. Ancak görünen o ki bir gurup hasta defalarca denemesine rağmen sonuç alamamaktadır. Bu hastalarda iyi embriyo kalitesi ve iyi endometrial kalınlık sağlanmasına rağmen gebelik elde edilememesine çözüm arayışları devam etmektedir. Arayışlardan biri de “gebelik aşısı” olarak adlandırılan yöntemdir.

GEBELİK AŞISI NEDİR?

Günümüzde çözümsüz kalınan hastalarda denenir. Amaç, vücudun savunma sistemlerinde rol alan ve bağışıklıkta etkili olan hücrelerin hücre kültür laboratuvarı ortamında çeşitli büyüme faktörleri ile beslenip çoğaltılması için hazırlık süreci geçirmesinin ardından transferden bir gün önce anne rahmine verilmesidir.

GEBELİK AŞISI NASIL UYGULANIR?

Endometrium (rahim içi), hücre medyumu ile yıkanır. Böylelikle monosit ismi verilen ve hücre kültürü edinen bu hücreler rahim iç zarını besler, verilen iyi kalitede embriyonun tutunmasını kolaylaştırır. Alternatif tüm uygulamalarda olduğu gibi gebelik aşısı uygulaması da hem embriyo hem de rahim iyi olmasına rağmen başarısızlık elde edilen hastalarda denenebilir. Gebelik aşısında beyaz kan hücreleri ile beraber rahim içinde oluşturulan mikro çevrenin amacı embriyonun tutunma oranlarını artırmaktır. Yapılan çalışmalarda endometriozisli hastalarda, tekrarlayan başarısızlığı olan kişilerde, kortikosteroid ile beraber fayda sağladığı yönünde savlar mevcuttur.

AŞILAMA