tüp bebek kliniğiAileyi tamamlayan en önemli varlık çocuktur. Çocuklar evin neşesi, eşlerin birbirine daha çok bağlanma nedenidir. Evlenip yuva kuran her çift bir süre sonra çocukları olsun isterler. Doğal yollarla çocuğu olmayan aileler birtakım tedavi yöntemleri denerler. Bunlardan en önemlisi babadan alınan spermin anneden alınan yumurta ile uygun koşullarda olgun hale getirildikten sonra anne rahmine bırakılmasıdır ki buna tüp bebek yöntemi denir. Tüp bebek ile ilk denemelerde başarısız olunması muhtemeldir.

Başarısız Tüp Bebek Denemesi Moralinizi Bozmasın

Bebek sahibi olmak isteyen ve bu uygulamayla ümitlenen çiftler için başarısız tüp bebek denemesi çok üzücü bir durum. Bu uygulamaya hazırlanmak başlı başınca hem maddi hem manevi olarak çiftlerin üzerinde bir sıkıntı oluşturmaktadır. Yalnız başarısızlıklarda ümitsiz olmamak gerekir.

İlk seferde başarısız olmak diğer denemelerde de böyle olacağı anlamını taşımaz. Çiftler tüp bebek uygulamalarında şansların yüzde 60’ı geçemeyeceği kabullenmeleri gerekir ki yaşanan başarısızlıkta sonuçlanan tüp bebek denemesinde ümitsizliğe kapılmasınlar. İlk olarak çocuk sahibi olmak için sağlam bir yol izlemeleri gerektiğini kabul etmeleri gerekir. Hiç bir sorunu bulunmayan çiftlerde bile istedikleri zaman çocuk sahibi olamaya biliyorlar. Ancak birkaç ay sonra gebelik gerçekleşiyor.

İlk denemede başarısızlık doğaldır.

Tüp bebekte yaşanan ilk başarısızlıkta son derece doğaldır. Önemli olan zamanı iyi kullanmaktır. Bu uygulamayı ertelemek gebelik şansını azaltır. Kadının yaşı geçtikçe özellikle 40 yaş üstündeki bayanlarda daha çok deneme gerektirebilir. İleriki yaşlardaki bayanlara başarılı uygulamalar yapılsa da düşük gebelikler yaşama olasılığı daha fazladır. İleriki yaştaki tüp bebek başarısızlıkları yumurtalıkların işlevlerinin azalması veya yumurtalıkların genetiğindeki sorunların bulunmasından kaynaklanır.