basket topu hamilelikHamilelik döneminde neler yapılması gerektiğini doktorunuz size madde madde sıralar. Ama bir de hamile kalmadan önce alınması gereken önlemler vardır.
İleride çeşitli sorunlarla karşılaşmamak için uzmanların uyarılarına kulak verin:

Bir check-up yaptırın
Hamile kalmadan en az üç ay önce, sağlık kontrolünden geçmelisiniz. Doktorunuz sizin sağlık sorunlarınızı inceleyip, hamilelik döneminde neler yapmanız gerekeceğini açıklayacaktır.
Durumunuzun doğum yapmaya elverişli olup olmadığını, ne kadar erken öğrenirseniz o kadar yararlı olur.

Doğru beslenmeye dikkat
Bol bol meyve, sebze yemelisiniz. Tahıl ürünlerine ağırlık vermelisiniz. Proteinli yiyeceklere fazla itibar etmemelisiniz.
Hamile kalmadan önce vücut ağırlığınızı kontrol altında tutun. Aşırı kilolu olmak, hamilelikte bazı sorunlar yaratabilir.

Kahve tüketimini azaltın
Doktorlar, hamile kalmak isteyen kadınlara günde iki fincandan fazla kahve içmemelerini öneriyorlar. Fazla kahve içmek, düşük yapma ihtimalini artırabilir.
Ayrıca, bebeğin anne karnında normal gelişmesini önleyebilir. Bu nedenle kahve içmeyi sevenler, hamile kalmadan önce bu zevklerini kontrol altına almalılar.

Sigara kesin olarak yasak
Sigara içiyorsanız, bu alışkanlığınızdan hemen vazgeçin.
Bebeğin yeterli miktarda oksijen almasına engel olmamak için hamile kalmadan önce sigarayı bırakmalısınız.

Alkolden uzak durun
Sigara gibi alkollü içkiler de anne karnındaki bebeğe zarar verir. Eğer alkollü içkileri seviyorsanız, hamile kalmadan önce bu alışkanlıktan vazgeçin.

Diş kontrolü şart
Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığınızda sorunlar yaşayabilirsiniz. Hamile kalmadan önce, çürük dişlerin tedavi edilmesi gerekir.
Ayrıca damak hastalıkları da pusuda bekler. Bu nedenle hamile kalmadan önce ağız ve diş sağlığınızın yerinde olmasına dikkat edin.