Döllenme döllenme nasıl oluşur döllenme nasıl gerçekleşir döllenme oluşumu sperm yumurtalıklar döllenme çocuk gelişimi cocuk nasıl döllenir


Döllenme için bir erkek (sperm) bir de dişi (yumurta) hücresine ihtiyaç vardır. Ergenlik çağına ulaşması ile birlikte erkeğin testislerinde her gün milyonlarca sperm üretilir. Genç kızın karın boşluğunda, döl yatağının üst yanlarında iki adet yumurtalık yer alır. Yumurtalıklar birer tüple döl yatağına bağlanmıştır. Milyonlarca sperm üretimine karşılık yumurtalıklarda ayda bir sefer bir tane (nadiren iki tane) yumurta hücresi üretilir. Olgunlaşan yumurta hücresi ay halinin ortalarında (yaklaşık 14. gün) tüplerden birinin içine bırakılır. Yumurta hücresi tüpte birkaç gün spermle buluşmak (döllenmek) için bekler.

Bu süre içinde cinsel birleşme olmazsa yumurta hücresi eriyip kaybolur. Rahim boynuna bırakılan milyonlarca sperm, tüpte hazır bekleyen yumurta hücresi ile buluşmak için uzun ve yorucu bir yarışa girerler. En güçlü ve sağlıklı sperm yumurta hücresine ulaşarak döllenmeyi gerçekleştirir. Yumurta hücresi spermi içine alır almaz, geç kalan spermlerin girişine izin vermemek için dış zarında hızlı bir kimyasal değişim gerçekleşir.

Döllenmiş yumurta (zigot), tüpün içinde rahme doğru ilerlerken 2-4-8- 16 …. şeklinde bölünerek çoğalır. üç-dört günlük bir yolculuktan sonra rahme ulaşır. Rahim iç zarı zigotun tutunup beslenmesi için kan damarlarıyla zenginleşmiş hazır beklemektedir. Rahim iç duvarına tutunan zigot, bölünmeye devam ederek olgunlaşır. Döllenmenin 9. ve 10. gününde yuvalanma (tutunma) işlemi tamamlanır. Bu aşamadaki canlıya embriyo adı verilir.