Doğum öncesi vitaminlerinizi hamile kalmadan önce kullanmaya başlayın

Hamile kalma çalışmalarına başlamadan önce doğum öncesi vitaminlerini almaya başlamanız önemlidir.

Böylelikle vücudunuz, ileride, bebeğinizin ihtiyacı olacak vitaminleri depolayacak ve kendini hamileliğe hazırlayacaktır. Ayrıca sağlıklı beslenmeniz ve gereken vitaminleri almanız gerektiğini unutmayın.

Döngünüzü takip edin

Hamile kalmaya çalışırken döngünüzü takip etmek ve döngünüz konusunda bilgi sahibi olmak çok işinize yarar. Ne zaman yumurtladığınızı, ayın ne zamanı doğurgan olduğunuzu, ne zaman adet göreceğinizi bilmek çok işinize yarayacaktır.

Vücudunuzu tanıyın

Vücudunuzu tanımak, fiziksel değişimleri fark etmeniz açısından önemlidir. Eğer vücudunuzu iyi tanırsanız, ne zaman yumurtladığınızı bilebilirsiniz.

Sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın

Eğer sorunsuz bir hamilelik geçirmek, kolay bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak istiyorsanız sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya önem vermelisiniz. Bol bol meyve, sebze tüketmeyi, yağsız proteinler tüketmeyi ve yeterince kalsiyum ve magnezyum almayı ihmal etmeyin.

Karbonhidrat alımınızı limitleyin, işlenmiş şekerlerden ve yağlardan uzak durun.

Bol bol dinlenin

Uyku, sağlık için çok önemlidir. Çünkü vücut, uyku sırasında kendini tamir eder. Hamile kalmaya çalıştığınız dönemde, yeterince dinlenmeniz çok önemlidir. Sürekli hasta olursanız ve immün sisteminiz düşük olursa bu, hamile kalma ihtimalinizi düşürecektir.

Zamanlama çok önemlidir

Hamile kalabileceğimiz dönem kısıtıldır. Düzenli adet döngüsü olan bir kadın, genellikle, adet gördükten 14 gün sonra hamile kalabileceği döneme girer. Yumurta, 24-48 saat boyunca vücutta canlı kalır ve bu süre içinde döllenebilir. Sprem ise, vücutta 3-7 gün boyunca yaşayabilir bu nedenle ideal olan, yumurtlamadan önce cinsel ilişkiye girmektir. Zamanlamayı göz önüne aldığınızda hamile kalmak gerçekten de bir mucizedir!