sperm sayisini düşüren şeyler, sperm sayısını düşüren yiyecekler


Dünyada erkeklerdeki kısırlık oranı artarken, sperm sayısını ve kalitesini artırmak için yapılması gerekenleri dikkate almak gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, belirli aralıklar ile androloji çalışmaları için kılavuzlar yayınlıyor ve bu kılavuzlara göre sperm sayısı için verilen alt limit militre’de 15 milyon, toplam semen örneğinde de 40 milyon spermin olması. Bu sayının altında sperm sayısına sahip bireylerde çocuk sahibi olabilme süresi uzuyor.

Bebek Sahibi Olmak İçin Yüksek Sperm Sayısı Yeterli Değil

Dr. Tansel Kaplancan verdiği bilgiye göre bebek sahibi olabilmek için sadece yüksek sayıda sperm olmasının gerekiyor ama tam yeterli olmuyor. Yani, sayının yanında hareketlilik ve spermlerde varolabilen şekil bozuklukları da çok önem taşıyor. Semen örneğinde 100 milyon spermi olan fakat bu spermlerinin %30’u hareketli olan kişi ile 50 milyon spermi olup bu spermlerin %60’ı hareketli olan kişinin çocuk sahibi olma şansı farklı değil. Ayrıca bir de bu hareketli spermlerin ne kadarının normal bir şekil yapısına sahip olduğu da son derece önem taşıyor.

Dr. Kaplancan “Genellikle hastalarımız duyduklarında çok şaşırıyorlar ama biz incelediğimiz örneklerde eğer 100 spermden 4’ünü normal olarak görmüşsek, sonucu normal olarak kabul ediyoruz. Bu da şu demek, üretilen 100 spermden %95’i üretim sırasında hatalı olarak paketlenebiliyor. Son yıllarda bir de bu parametrelere, spermin taşıdığı genetik materyalin (DNA’nın) ne kadar hasarlı olup olmadığının kontrolü eklendi” diyerek konunun detayını özetliyor.