Hamilelikte dikkat edilecekler hamilelikte kaçınılması gerekenler hamilelik haberi anne adayı hamile psikolojisi hamilelikte beslenme evlilik mutlu evlilik


Eşler arasında karşılıklı sevgi ve saygı: Karşıklı sevgi ve saygıya dayanmayan evlilikler uzun ömürlü olamaz. Mutsuz çiftler mutlu çocuk yetiştiremezler. Çocuk sevmeyi ve sevilmeyi ancak aile, de yaşayarak öğrenir. Birbirini sevmeyen eşler çocuklarını da sevmeyi bilemezler. Kocasını sevmeyen kimi kadınlar, bütün sevgilerini çocuklarına verirler. Gerçekte bu sevgi doğal olmayıp,çocuğun kişilik gelişimini engelleyen hastalıklı bir sevgidir.

Evliliğin mutluluk içinde yürüyeceğine inanmak: Kocası tarafından değer verildiğine ve sevildiğine inanan bir kadın kendisini mutlu hisseder, geleceğini güvende görür. Çocuk yapma konusunda istekli davranır, annelik sorumluluğunu üstlenmeye hazırdır.Aynı şekilde karısı tarafından sevildiğine inanan bir erkek de evine bağlanır, mutluluğuna gölge düşürecek davranışlardan uzak durur. Evliliği yürütmede başarılı olamayan bir kadın veya erkek kendisini mutsuz hisseder. Aklının bir köşesinde boşanıp bu sıkıntılı hayattan kurtulma hayali vardır. Çocuksuz evliliklerde boşanma daha kolay olacağı için çocuk yapmak istemez.

Annelik ve babalık sorumluluğunun bilincinde olmak: Bize gelen problemli çocuk vakalarını incelediğimizde çoğu zaman karşımıza çocuk eğitimi konusunda sorumluluklarını yerine getirmeyen bilgisiz anne baba modelleri çıkmaktadır. Bu anne babalar çocuk bakımı, beslenmesi ve eğitimi konularında kendi anne ve babalarından gördükleri gibi çocuk yetiştirmekte, onların yanlışlarını tekrarlamakta, yanlış yaptıklarını fark ettiklerinde iş işten geçmiş bulunmaktadır. Zira, çocuk bakımında ve eğitiminde yapılan yanlışları sonradan düzeltmek imkansız denecek kadar zordur. Bunun çözümü “ana-baba okulu” dur. Amerika’ da ve Avrupa ülkelerinde ana baba okulları çok yaygındır.Yeni evliler ve evlenmeye niyetli gençler akşamları ve haftasonları boş vakitlerinde bu okullara devam etmekte; çocuk gelişimi, ailede rol paylaşımı, ev ekonomisi, karşı cinsin psikolojisi,eşlerin birbirine karşı görevleri gibi konularda bilgi sahibi olmakta,tartışmalara katılmaktadır. Bizde ancak büyük şehirlerde üniversitelerin ve özel okulların çabalarıyla ana baba okulları açılmakta, fakat bunların sayısı ihtiyaca cevap verecek durumda değildir.