Kendi ailenizi kurma kararı son derece heyecan verici ve önemli bir karardır. Bu kararı verdikten sonra hamile kalmanızın ne kadar süreceğini merak etmeniz ise gayet doğaldır.

Birçok kadın gibi, çocuk yapmak için, doğru zamanın gelmesini ve iyice hazır olmayı beklemiş olabilirsiniz ve bir bakmışsınız ki 30’larınızdasınız ve ne kadar doğurgan olduğunuzu merak ediyorsunuz! Her kadın en doğurgan zamanlarının 20’li yaşları olduğunu bilir ama yaşın doğurganlığı ne kadar ve nasıl etkilediği hakkında daha çok bilgi almak istiyorsanız, okumaya devam edin deriz.

Yaşım doğurganlığımı etkiliyor mu?

Evet. Doğurganlık oranı, kadınlar 30’larına geldiklerinde düşmeye başlar ve 35’ten itibaren de bu düşüş hızlanır.

Birçok kadın 35 yaşında, normal yollardan hamile kalabilir ve sağlıklı bir doğum yapabilir. 35 yaşından sonra ise düşük ve infertilite problemi ya da bebekte bir problem olması riski artar. 40 yaşına gelindiğinde ise, 5 kadından sadece 2’si çocuk sahibi olabilmektedir.

Kısaca, tamamen biyolojik açıdan bakıldığında, 35 yaşından önce anne olmak ve aile kurmaya başlamak en iyisidir.

Erkekler ise, kadınlardan çok daha uzun süre çocuk sahibi olabilmektedirler. Her ne kadar erkek doğurganlığı da yaşa bağlı olarak düşüşe geçse de, bu erkeklerde oldukça uzun bir sürede gerçekleşir.

Birçok erkek 50’li yaşlarına hatta daha sonrasına kadar verimli spremlere sahip olabilirler

Eğer 35 yaşınızın üzerinde iseniz bilmeniz gereken bir diğer şey de, çoklu gebelik riskinizin daha yüksek olduğudur.