Saatin alarmı, işe ya da bir buluşmaya geç kaldığınızı değil, anneliğe geç kaldığınızı uyarmak için çalıyor. Tekrar uykuya dalmak mı yoksa yataktan fırlamak mı? Karar sizin!

Önce bekar olduğunuz için yıllarca “Sen ne zaman evleneceksin?” sorusundan en hızlı şekilde kurtulmak için koşar ve bu sırada sürpriz bir şekilde mutluluğu yakalarsınız. Sıra düğünün detaylarına, ardından da “Bebek ne zaman?” sorusuna gelmiştir artık. Siz bu soruya genelde “Hazır değilim” diye cevap verirken belki de aslında bedeniniz çoktan hazırdır. Hatta hazır olmaktan da öte geç bile kalmış olabilirsiniz. Bu durumda “Çocuğum olmazsa da olur” derseniz kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak hem karar veremez hem de biyolojik alarmınızın sesini kısamazsanız içinden çıkılmaz buhranlar yaşayabilirsiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe ve Uzman Psikolog Sibel Deniz Toledo Falay, ileri yaşlarda hamilelik düşünen kadınların en çok aklına takılan soruları yanıtladı.

ERTELİYORSANIZ TAKİPTE KALIN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe, bir zamanlar ‘tuhaf’ kabul edilen hamileliği geciktirme yaklaşımının artık günümüzün bir gerçeği olduğunu, bu nedenle ileri yaş hamileliğinin önündeki engelleri kaldıracak teknolojilerin de geliştiğini söylüyor.

Hamilelik için en doğru zaman nedir?

Ülkemizde son yirmi yıl içerisinde dünyadaki genel trendle uyumlu şekilde ilk hamilelik yaşında önemli artışlar oldu. 1990’lı yılların ortalarında bizler 30 yaş üzerinde ilk doğumunu yapacak olan anne adaylarına ‘ileri anne yaşı’ tanısı koyarak ona göre daha sıkı takip yaparken bugün ileri anne yaşı için yaş sınırı 37. Bununla birlikte hamilelik için doğru zaman kavramı yerine “Ne zamana kadar hamile kalabilirim?” sorusu daha uygun gibi görünüyor.