Kardeşler kıskançlığı kardeşler arasında kıskançlık ikinci bebek kardeşin kıskanılması


Kıskançlık, insanoğlunun yüzyıllardır içinde barındırdığı bir duygu. Uzmanlar bu duygunun en az sevgi, korku, acıma duyguları kadar doğal olduğunu ve yaşamın her döneminde oluşabildiğini belirtiyorlar.

Özellikle çocukluk döneminde oldukça sık yaşanan kardeş kıskançlığı anne-babalar tarafından bilinçli ele alınmaz, kardeşler arasında çözüm yolları yaratılmazsa yaşam boyu yaşanacak bazı sorunların da temeli atılmış oluyor. Bu yüzden anne babaların kardeşler arası ilişkilerde ve çocuklarına yaklaşımlarında eşit ve dikkatli davranmaları gerekiyor.

Aileye ikinci bir çocuğun katılması, ailenin yapısını ve ilişkilerini önemli ölçüde etkiler ve değiştirir. O ana kadar ailenin gözbebeği, ilgi odağı olan tek çocuk, tahtını başka biriyle paylaştığını hatta kendinden küçük olan bu sevimli bebek karşısında ikinci planda kaldığını hissederek evin bu yeni ilgilisine karşı olumsuz duygular beslemeye başlar. Uzmanlar, kardeş kıskançlığının neredeyse her ailede yaşanan doğal bir olay olduğunu ama önlenemez olmadığını belirtiyorlar.

Yaşamın her döneminde insan kıskançlık duygusu yaşar, sevdiklerini başkaları ile paylaşamaz. Özellikle anne baba sevgisi de bunlardan biridir. Çocuklar, daha küçük yaşlardan itibaren ailelerinin ilgi odağı olmak isterler. İlk çocukken anne ve babalarının göz bebeğidirler. Derken aileye yeni üye olan kardeş, ilk çocuğa olan ilgiyi bir anda dağıtıverir. İlk çocuk. anne ve babasının ilgi ve sevgisinin ikiye bölüneceğinden endişe duymaya başlar. Kardeşini ailenin bir üyesi olarak değil de kendisinin rakibi olarak görmeye başlar. Bu da çocukta kıskançlık duygusu oluşturur.