Kardeş kıskançlığı çocuğun bebeği hırpalaması, çocuğun bebeği kıskanması


Odadan bir anlığına dışarı çıktım ve döndüğümde büyük çocuğumun bebeğin canını oyuncakla yaktığını gördüm. Bu sefer bir şey olmadı ama galiba bebeğin canını özellikle yakmak istiyor.

Görünüşte sadist bir davranış olan bu tip olaylar gerçekte bebeğe zarar vermek için değildir. Olayda bir parça düşmanlık olsa da bunlar masum incelemelerden başka bir anlam taşımaz. Çocuğunuz bebeği ağlatmak için değil eve getirdiğiniz bu tuhaf yaratığın nasıl çalıştığını merak ettiği için öyle davranıyordur (tıpkı etrafındaki her şeyi sürekli inceleyip karıştırdığı gibi). Burada önemli olan aşırı tepki göstermemektir.

Büyük çocuğa bebeğe nazik davranmak gerektiğini örneklerle gösterin. Kaba davrandığı zaman kibarca reaksiyon gösterin ve sinirlenmeyin (yoksa sırf sizi sinirlendirmek için bu davranışını sürdürebilir). Aşırı tepki göstermek bebek gerçekten zarar gördüğünde daha da önemli hale gelir; çocuğun bu yaptığından pişmanlık duymasına yol açmak kalıcı duygusal hasarlar bırakır ve olumlu bir amaca hizmet etmez.

Büyük çocuğunuzun küçüğünün canım yakması konusuna gelince bu tip davranışların önlenmesi cezadan daha faydalıdır. Çocuğunuzun mesajı alıp almamasından bağımsız olarak iki kardeşi yalnız bırakmayın (beş yaşına gelinceye kadar çocuk gerçekten ona zarar verip vermediğini kavrayamaz). Küçük çocuklar çevrelerine verebilecekleri zararın boyutunu kavrayamazlar ve istemeden de olsa etraflarına zarar verebilirler.