Kardeşin doğumu izlemesi çocuğun doğumu izlemesi çocuğum doğuma gelmeli mi büyük çocuğu kardeşinin doğumuna götürmek


İkinci bebeğimizi ana-çocuk sağlığı merkezinde doğuracağım ve üç yaşındaki oğlumuzun doğumu izleme seçeneği var. Bu onun için ne kadar sağlıklı olur?

Sizin nesliniz doğum olayının yalnızca annelere mahsus olduğu bir dönemi yaşadı. Babalar bekleme odasını arşınlarken kardeşler büyük annelerinin evinde durumdan yalnızca kaba hatlarıyla haberdar bir şekilde doğumu geçiriyorlardı.

Bugün babalar bu olayda hazır bulunuyorlar ve çocuklar bekleme odasına getiriliyor. Bundan sonraki mantık basamağı olaya katılan aile fertlerine çocukların da eklenmesiydi. Hatta bazı hastaneler ve doğumevleri her yaştan kardeşin doğumu izlemesine izin veriyorlar. Babanın doğum odasına alınması konusunda herkes uyum içindedir ancak kardeşlerin olaya dahil edilmesi konusu tartışmalıdır.

Teorik faydalar (rekabet azalır, bağ daha iyi kurulur, çocuk daha az travma geçirir, kendini terk edilmiş hissetmez) öne sürülse de, çocuklar kardeşlerinin doğumuna anne-babalan istediği için katılırlar. Olası negatif sonuçlar ise pozitif olanlardan daha fazladır. Doğum olayı bir çocuğun anlama sınırlarını zorlayan bir olaydır ve annenin çığlıkları, kan, bebeğin hiç de bebeğe benzemeyen görüntüsü olayın kavranmasını daha da zorlaştırır. (Bir çalışmada ise tüm çocukların olaydan rahatsız olmadığı, bazılarının uzun süren doğumdan sıkıldığı, bazılarınınsa aktif olarak olaya katıldıkları görüldü).

Başka bir açıdan da tipik düşük riskli doğumda komplikasyon olasılığı pek yoksa da, her şeyin iyiye gideceğini söylemek doğru olmaz. Acil sezaryen gerektiğinde ya da yenidoğanla ilgili ciddi bir şeyler olduğunda etraftaki aktivitenin artışı çocuğu korkutabilir. Odada çocuğun bulunması annenin doğum sırasında yeterince rahat olamamasına neden olur. Ayrıca tüm olay yeni doğan bebeğin üzerinde yoğunlaştığından büyük çocuk kendini terk edilmiş hissedebilir.