İkinci bebek kardeş kıskançlığı bebek sonrası büyük çocuğa tutum büyük çocuğa nasıl davranmalı


Aileye yeni gelecek olan bebeğin ismi ve odasının hazır­lanması konularında fikri alınmalı.Çocuğa kardeşi ile oynayacağı oyunlardan ve kuracağı iyi arkadaşlıklardan bahsedilmelidir.Büyük çocuktan bebeğin beslenmesi, uyutulması gibi konularda yardım istenmelidir.

Anne – babalar her çocuğun olumlu ve olumsuz yanları­nın olabileceğinin bilincinde olmalıdır.Çocukların olumlu anlarının takdir edilmeli, olumsuz yanlarını düzeltebilmesi içini destek ve rehberlik edilmelidir. Olumsuz bir duygu olan kıskançlık, çocuklara eşit ilgi ve sevgi gösterildiğinde bir süre sonra söner.Anne-babalar, çocukları arasında paylaşma ve yardım­Iaşma ortamları yaratmalıdır.Çocuklar için alışveriş yaparken ya da diğer konularda sakin davranılmalıdır. İlgi ve sevgi tek bir çocuk üzerinde odaklanmamalıdır.

Aileler, yeni bebek sahibi olunca büyük çocuklarını he­men yuvaya vermemelidir. Bu durumda büyük çocuk kendini dışlanmış hisseder.Kardeşiyle baya bir vakit geçirdikten sonra çocuğa da sorularak yuvaya başlatılmalı ve çocuk yuvadan dönünce onu ne kadar özlediğimizi belirterek ona gerekli za­manı ayırarak sevgimizi ve ilgimizi belli etmemiz gerekir.