Kardeş kıskançlığı büyük çocuk ikinci bebek bebek sonrası büyük çocuğa tutum


Büyük çocuklar, olumsuz duygularına çözüm bulmak için duygularını sözleriyle ifade edebilirler. “Kardeşimi hastaneye geri götürsek olmaz mı?” gibi sözel tepkilere ailenin vermesi gereken yanıt asla sert ve olumsuz olmamalıdır. Evet, yeni bir bebeğin gelmesi bazen hiç de kolay olmuyor değil mi? “Annen ve baban olarak belki eskisi kadar senin yanında olamıyoruz fakat seni çok seviyoruz ve ne hissettiğini anlıyoruz.” şeklinde olabilir. Büyük çocuğun içinde olduğu durumun farkında olduğumuzu belirtirsek çocuk güvensizlik ve terk edilmişlik duygularını hissetmez.

Anne ve babasının sevgisini tehlikeye atmadan kardeşini daha kolay benimsemeye başlar. Büyük çocuk, kardeşini çoğu zaman rakibi, kendisine ait olanları alan biri olarak görür. Bu, onun çocuk dünyasında anlaşılabilir bir duygudur. Ancak anne-babanın bu duyguyu körüklemek yerine yok etmeye yönelik tavırlarda bulunması gerekir. Özellikle çocuklar büyümeye başladığında onlara eşit davranılmalıdır. “Oyuncaklarını kardeşine verdiğin için çok mutlu oldum.”, “Kardeşine yemek yerken bana yardım ettiğin için teşekkür ederim.” gibi sözler, onların her ikisine de sevgiyle yaklaştığınızı ve onların benzerliklerini, farklılıklarını benimsediğinizi gösterir.

Çocuklarda olumlu duygular yaratır. Bir çocuğunuzu diğerinden daha çok önemli ve daha çok dikkate değer görmemelisiniz. “O senden küçük, onu idare et .” ya da “O senden büyük, bırak sen yapma, o yapsın.” gibi sözler çocuklar arasındaki kıskançlık ve rekabet duygularını körükleyebilir. Çocuklarınıza neyi, neden yapmak zorunda olduğunuzu ağır bir dille ve yaşına uygun olarak anlatabilirsiniz. “Karde­şin henüz bebek olduğu için yemek yiyemiyor. O yüzden onu ben beslemek zorunda kalıyorum. Bir zamanlar sen de bebek­tin ve seni de besliyordum. Fakat artık büyüdün ve tek başına yemek yiyebiliyorsun, seninle gurur duyuyoruz.” gibi açıkla­malarla büyük çocuk telkin edilebilir.