Baby sleeping on pregnant woman's stomachOperatör Doktor Ebru Ünal, kadınları gebelik öncesinde ve gebe kalma süresi bir yılı geçmiş ise muayene olmaları konusunda uyarıyor. Gebeliğin sağlıklı olması ve devam etmesi için annenin de sağlığının gebelik öncesi değerlendirilmesinin ve eksiklerin yerine konmasının gerekliliğine dikkat çekiyor.

“Sağlıklı gebeliğin oluşması ve devamı için, gebelik olmadan önce anne adayının mutlaka muayene olması gereklidir” diyen Operatör Doktor Ebru Ünal, “Eğer kadın 12 ay boyunca korunmadığı halde gebe kalamıyorsa bunun nedenleri araştırılmalı. Araştırma sırasında yapılacak önemli tetkiklerden birisi de ofis histeroskopi (tanısal histeroskopi).”

Tanısal Histeroskopi nedir?
Bu tetkikte, rahim içi endoskopik olarak inceleniyor. Özellikle tekrarlayan gebelik kaybı olan kadınlar, daha önce düşük yapıp kanama sorunu olan kadınlar, yeni bir gebelik planlamadan önce mutlaka rahim içi değerlendirilmesi ofis histeroskopi ile yapılmalıdır. Rahim içinin daha kolay değerlendirilmesi için çoğunlukla adet kanamasının hemen bitiminden sonraki bir kaç gün içinde uygulanan yöntem için hiçbir anestezi gerekmiyor.

Ebru Ünal; herhangi bir rahim içi yapışıklığı, polip, yabancı cisim, ipi kopmuş rianın çıkarılması, az veya fazla olan adet kanamasının değerlendirilmesinin ofis histeroskopi tekniği ile yapılabildiğini belirtiyor. Ayrıca, gebeliğin sağlıklı olması ve devam etmesi için annenin sağlığının gebelik öncesi değerlendirilmesinin ve eksiklerin yerine konmasının gerekliliğine vurgu yapıyor.