Hamilelik öncesi kilo gebelik öncesi kilo hamilelikte kilo alımı


Planlı gebeliklerde gebelik öncesindeki taramalarda doktor tarafından ve diyetisyenler tarafından vücudunuzdaki beden kitle indeksiniz, kilonuzun ne durumda olduğu incelendikten sonra eğer yüksek bir ağırlıktaysanız kilo kaybı sağlanarak hamileliğin söz konusu olması çok daha sağlıklı olucaktır.

Gebelik öncesinde eğer olması gereken ağırlığın çok üzerindeyse kişi mutlaka gebelik öncesinde kilo kontrolünün sağlanmasında yarar var. Çünkü zaten gebelikte alınıcak olan kilo 12-15 kilo aralığında olucağı için eğer kişi olması gereken ağırlığın 10-15 kilo üzerindeyse gebelik sürecide sıkıntılı geçicektir, doğumda sıkıntılı geçebilir. Bu nedenle gebelik öncesinde eğer gebelik planlıysa mutlaka ağırlığın denetimi ve kilonun olması gereken ağırlığa indirilmesinde yarar olucaktır.

Eğer kişi olması gereken ağırlığın çok altında ve zayıfsa böyle durumlarda gebelikte zaten kilo alımı yüksek oranda olabilir, herhangi bir sakıncada yaratmaz. Bunun yanı sıra gebelik öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlardan biride beslenme durumunun ne durumda olduğu ve düzenlenmesidir. Eğer vücutta demir eksikliği ya da buna benzer bazı vitamin ve minerallerin eksikliği varsa bunların yerine konulması hem bebeğin gelişimi açısından hemde annenin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.