Hamilelik, hamile kalmadan önce pek fazla düşünmediğiniz bir konudur. Aslında hamileliğiniz öncesi yapacağınız hazırlıklar sayesinde daha az riskli ve sorunsuz bir hamilelik geçirebilirsiniz. Hazırlıksız, yeterince birbirinizi tanımadan çocuk sahibi olmanız, belki de sağlıklı olarak yürütebileceğiniz evliliğinize bir takım sorunlar yükleyebilir.

Ekonomik, ruhsal ve fiziksel olarak 9 aylık hamilelik dönemine, bir bebeğin bakımına ve sorumluluğuna hazır mısınız? Bu sorunun yanıtını Uzman Psikolog Dilara Kızılçay şöyle yanıtlıyor:

“Evlilik yepyeni bir yaşam biçimidir. Birbirini çok iyi tanımayan, karşı cinsten iki insanın olan siz bir arada yaşamaya başlarsınız. Dolayısıyla birbirinizi tanımanız zaman alacak bir süreçtir. Öyle az bir zaman değildir bu. Eşinizle birbirinizi tanımanız, anlamanız için en az iki, üç yıl geçmesi gerekir. Genelde çiftlerin anlaşmazlıklarının yarıdan fazlası bu ilk iki yıl içinde ortaya çıkar. Bu nedenle evliliğinizin ilk zamanlarında yeni bir can kararı vermeden önce, eşinizle birbirinizi tanımaya zaman ayırmanız gerekir. Hazırlıksız, yeterince birbirinizi tanımadan çocuk sahibi olmanız, belki de sağlıklı olarak yürütebileceğiniz evliliğinize bir takım sorunlar yükleyecektir.”

Hamileliğe hazır mısınız?

Hamilelik, ruhsal yaşamınızda fırtınalar yaratan bir olaylar zinciridir. Bunlardan habersiz ve bilgisiz bir baba adayı, hamilelik sürecinizde yaşadığınız sorunları huysuzluğunuza yorabilir ve daha hamileliğinizin ilk dönemlerinde sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Kabul etmeniz gereken bir gerçek vardır ki o da en istenilen hamileliklerde bile bebekle birlikte oluşan yeni aile düzenine uyum sağlamak herkes için zaman gerektirir. Özellikle evliliğe yeni yeni alıştığınız, birbirinizi daha yakından tanıyıp, yeni roller edindiğiniz dönemde, hamile kalmanız bu süreci daha da zorlaştırır.