Tersten çekilmiş bebek fotoğrafıEnerjinizin büyük bir bölümünü doğum kontrolü için harcadığınız düşünülürse, bir gün üreme yolarlını tekrar açmak isteyebilirsiniz. Belki henüz bu aşamada değilsiniz. Çok sevdiğiniz işinizde uzun saatler geçirmekten mutlusunuz, bir anlık kararla arabaya atlayıp uzun seyahatlere çıkmayı seviyorsunuz veya DNA’nızı onunki ile karıştıracak kadar değer verdiğiniz bir adamla henüz karşılaşmadınız. Ancak bir gün aniden bebek yapma isteğiyle dolarsanız, problemsiz bir şekilde hamile kalabilmeyi istemez misiniz?

Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt konu ile ilgili sizlere önerilerde bulundu.

Doktor kontrollerinin önemi nedir?

Doğurganlık çağındaki her kadın 6 ayda bir mutlaka jinekolojik kontrollerini yaptırmalıdır. Doğurganlığı azaltan (polikistik over sendromu,diyabet,çikolata kisti gibi) tüm sağlık sorunlarınızı kontrol ettirmelisiniz.Çünkü çocuk sahibi olmakta güçlük çeken kadınlarda en sık karşılaştığımız ve bizi zorlayan problemler yumurtalık ve rahimden geçirilmiş operasyonlardır.Ama erken tanı bu olasılıkları azaltıyor.

İlaçların etkisi nedir?

Değişik hastalıklar için kullanılan ilaçlar da doğurganlığı etkileyebilir. Özellikle ülser ve tansiyon ilaçlarının sperm sayıları üzerine etkili olduğu bilinmektedir. Eğer bu tür bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla bu konuyu mutlaka görüşmelisiniz. Öte yandan özellikle eczanelerde reçetesiz satılan bazı ilaçlar da erken dönemdeki bir hamileliği olumsuz şekilde etkileyebilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız ve bu nedenle korunmayı bıraktıysanız herhangi bir ilacı kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Böyle bir durumda ilaç kullanmanız gerektiğinde jinekologunuzun fikrini almaktan asla çekinmeyin.