hamilelikte Et yemenin önemiSelçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, içerdiği zengin besin unsurları ile sağlıklı ve dengeli beslenmede kırmızı et tüketiminin hamilelik döneminde özel bir önem kazandığını söyledi.

Hamilelik dönemine ile birlikte anne adaylarının beslenme alışkanlıkları ve beslenme şekillerinin değiştiğini belirten Prof. Dr. Ümit Gürbüz, “İçerdiği zengin besin unsurları ile sağlıklı ve dengeli beslenmede önemli bir yer tutan kırmızı et tüketimi hamilelik döneminde özel bir önem kazanıyor. Bu dönemde anne adaylarının normal dönemde ihtiyaç duydukları besin unsurlarından daha fazlasını almaları gerekiyor. Hamilelik döneminde diğer besin unsurlarına ek olarak, kaliteli protein, mineral maddelerden demir, kalsiyum ve B grubu vitaminlerin özel bir önemi bulunuyor ve anne adayları belirtilen besin unsurlarını yeterli ve dengeli bir biçimde almak zorunda” diye konuştu.

Başta kırmızı et olmak üzere hayvansal besin maddelerini yeterince almayan anne adaylarının protein, demir ve B12 vitamin yetersizliklerine bağlı olarak sağlık sorunları yaşama riskiyle karşı karşıya kalabildiklerini kaydeden Prof. Dr. Gürbüz, “Özellikle bu durum vejetaryen anne adaylarında daha sık meydana geliyor. Anne adayları ve emziren anneler bu açıdan diyetlerinde mutlak surette hayvansal besin maddeleri bulundurmalıdırlar. Yağsız kırmızı etin sebzelerle birlikte tüketilmesi sağlıklı ve dengeli beslenme açısından önemli. Ayrıca C vitamini ve başta su olmak üzere sıvı tüketimi asla ihmal edilmemeli” dedi.