Hamilelik testi nasıl yapılır?

Hamile olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız, ilk yapacağınız şey eczanede satılan gebelik testi satın almak. Peki hamilelik testini nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? Sonuçlarının ne anlama geldiğini öğrenmek ve gebelik testini doğru şekilde yapmak için, haberimizi okuyun!

Gebelik testleri, idrarınızda hamilelik hormonu olup olmadığını tespit eder. Çubuğun üzerindeki renk değiştiren kimyasal şerit, embriyo yani bebek yerleştikten sonra vücudunuzda salgılanmaya başlayan insan koryonik yumurtalık maddesini (yani diğer adıyla “hCG”) belirler. Bazı hamilelik testleri, bu hormonun bir çeşidi olan, hiperglikozile hCG (H-hCH) hormonunu tespit eder. Bu hormon döllenme sonrasında meydana çıkmaya başlar ve hamileliği erken döneminde belirir.

Hamilelik testini uygulamak için en doğru zaman sabahtır. Satın aldığınız testin yönlendirmelerine hatasız şekilde uyun. Bazı testler kimyasal şeridi idrar akışına doğru tutmaya, bazı testler ise, idrarınızı bir kaba koyduktan sonra kimyasal şeride damlatmanızla hamileliğinizi tespit eder. Doğru sonucu elde etmek için hamilelik testinin süresinin geçmemiş olması gerekir.

İdrarda gebelik testi nasıl yapılır?

  • Gebelik testinin adet gecikmesinden sonra yapılması gerekmektedir. Gebeliğin testte görülebilmesi için adet gecikmesinden 5-7 gün sonra yapılması gerekmektedir.
  • İdrarda yapılan gebelik testi için, satın alınan testin uygulama kılavuzunun mutlaka okunması gerekmektedir. Testlerin markası farklı olabilir, bu sebeple uygulama talimatları değişebilir.
  • Temiz ve kuru bir bardağa ya da kaba idrar yapılmalıdır. Kap ya da bardağın temiz olmasına önem gösterilmelidir. Bu kap ya da bardak, plastik ya da cam olabilir.
  • Gebelik testinin düz bir yerde, sabit durması gerekmektedir. Testin üzerine, talimatlarda yazdığı kadar idrar damlatın. Çoğunlukla iki-üç damla idrar damlatmak yeterli olmaktadır. İdrarın damlatılması için testin içerisinde bir damlalık bulunmaktadır. İdrar, sonucun çıkacağı bölüme damlatılmamalıdır. Yalnızca işaretli alana damlatılmalıdır.
  • İdrarın damlatılması ardından, testi kımıldatmayın ve 2-5 dakika kadar bekleyin. Testin sonucu bu süre içerisinde çıkacaktır.
  • Sonuç okuma alanındaki tek çizgi, gebeliğin mevcut olmadığı anlamına gelmektedir. Ancak çift çizgi çıkmış ise gebelik mevcut demektedir. Ancak çizgilerden bir tanesinin soluk çıkması durumunda, gebeliğin henüz çok yeni olması söz konusu olabilir. Şayet testte herhangi bir çizgi mevcut değilse, test geçersizdir. Bu durumda testi tekrar yapmanız gerekmektedir.

Kanda gebelik testi nasıl yapılır?