idrar testi

hamile kaldığımı nasıl anlarım hamile kaldığımı en erken ne zaman öğrenebilirim hamile kaldığımı kaç gün sonra anlarım hamilelik hesaplama nasıl hamile kalınır hamilelik testi hamile kaldığımı nasıl anlarım kadınlar kulübü hamile kaldığımı nasıl anlarım uzmantv


Gebelik tanısı günümüzde başlıca 3 yöntemle konulabilmektedir. Bunlar idrar ve kanda yapılan gebelik testleri ve ultrasonla erken gebelik kesesinin görülmesidir. BebekSayfasi.Com olarak anne adaylarına bu zorlu süreçte yalnız bırakmıyoruz. Gebelik testleri ve hamilelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için HAMİLE MİYİM? sayfamıza bakmanızı tavsiye ederiz. Hafta hafta gebelik gelişimi sayfamızda ilk haftalardan itibaren gebelikte görülebilecek tüm durumları anne adaylarımızla paylaşıyoruz.

İdrar testleri; en eski ve en yaygın kullanılanıdır. Anne rahmine yerleşen embrionun (bebek taslakları) salgıladığı HCG hormonu önce anne kanına ve oradan da süzülerek anne idrarına karışır. Bu hormon idrarda belli bir değerin üzerine çıktığında da tespit edilebilir. Bu test için kadının orta idrarından bir iki damla vermesi yeterlidir. Test 1-2 dakika içinde pozitif, şüpheli, yada negatif diye sonuç verir. Ancak güvenirliği en az olan yöntemdir. Yapıldığı güne göre %5 ile % 50 oranında yanıltıcı sonuç verir. Test, adet günü ne kadar geçiyorsa ve ne kadar beklemiş idrarda yapılırsa o kadar gerçeğe uygun sunuç verir. Adet 4-7 gün geçiyorsa %75, 10 gün geçiyorsa %95 , 15 gün geçiyorsa da % 100 e yakın sonuç verir. Genelde adet günü geçmeden test sonuç vermez.