Doğumdan sonraki ilk hafta içinde fırsat buldukça uyuyun.Boş zamanlarınızı gebelik sırasında yapamadığınız işleri yapıp yetiştirme amacıyla yorularak geçirmeyin. Ebe, bebeğiniz en az on günlük olana dek eve gelip size yardımcı olacaktır. Rahminizi, memelerinizi, varsa dikişleri muayene edecek, bebeğinizi kontrol  edecek , size yol gösterecektir.Doğumda  sonra vücudunuza baktığınızda şaşıracaksınız. Karnınız küçülmüştür, memeleriniz kocaman, bacaklarınız ise kalın gelebilir. Doğumdan sonraki ilk günde hafif egzersizlere başlayıp bunları yavaş yavaş arttırırsanız vücudunuz doğum öncesi formuna girecektir

DOĞUMDAN SONRA

Doğumdan sonraki ilk günlerde biraz rahatsızlık, giderek ağrı duyabilirsiniz.Aklınıza takılan her şeyi ebeye sorabilirsiniz.

DOĞUM SONRASI SANCILAR
2Özellikle emzirirken karnınızda kasıklara vuran ağrılar olabilir. Bunun nedeni, memeden uyarılan refleksle, eski haline dönmek için yaptığı kasılmalardır.Vücudunuzun normale dönmekte olduğunu gösterir.Ağrılar günler sürebilir.

Ne Yapmalı?

 Kasılmalar çok şiddetliyse parasetamol  gibi bir ağrı kesici alabilirsiniz.

 

İDRARA ÇIKMA
Gebelikte toplanan fazla suyu vücuttan atmak için ilk günlerde sık sık idrara normaldir.
Ne yapmalı?

Başlangıçta idrar yapmada zorluk çekebilirsiniz, ancak doğumdan hemen sonra idrarınızı yapmaya çalışmalısınız.

  • İdrarınızın gelmesi için kalkıp dolaşın.
  • Ilık suda oturun, idrar steril olduğundan suya bırakabilirsiniz. Daha sonra yıkanın.
  • Dikişleriniz varsa buradaki batma hissini gidermek için idrar yaparken dikişlerin üzerine ılık su dökebilirsiniz.

KANAMA
İki ile altı hafta süresince vajinal kanama olabilir. Bebeğinizi emziriyorsanız kanama daha çabuk sona erer. Başlangıçta kanama açık renkli ve çokçadır. Gittikçe azalarak rengi koyulaşır. İlk adete değin kanama devam edebilir.