Young mother feeding her little baby with breast at home - indoors

Emzirme döneminde hamilelik emzirme döneminde hamile kalmak emziren annelerde hamilelik belirtileri emzirme döneminde hamilelik belirtileri emziren annenin hamilelik belirtileri emziren anne hamilelik belirtileri emziren anne gebelik belirtileri emziren annede hamilelik belirtisi


On hafta kadar önce bir bebeğim oldu ve dün yine kendimde bir acayiplik hissettim. Doğumdan sonra en erken ne zaman hamile kalınabilir ve eğer emziriyorsanız bunu nasıl anlarsınız?

Doğum sonrası onuncu haftada yeni bir gebelik, özellikle emziren bir annede (emzirmenin yanında ek gıdalara başlanmadan önce yumurtlamanın gerçekleşmesi beklenmeyen) hiç duyulmamış bir şey de değildir. Siz veya partneriniz kısırlaştırılmamışsanız, her ilişkide bulunduğunuzda, doğum kontrol yöntemi kullansanız bile, ama özellikle kullanmıyorsanız, hamile kalma riski mevcuttur. Ancak doğum sonrası ikinci bir gebeliğin fark edilmesi güç olabilmektedir. Bu özellikle de tekrar adet görmeye başlamadıysanız böyledir, zira çoğu kadın için gebe olabilecekleri konusundaki ilk ipucu günü geçen bir adet dönemi olmaktadır. Eğer emziriyorsanız, birçok kadının güvendikleri bir başka gebelik göstergesi olan damarlanması artmış iri ve ağrılı göğüsler, buna bağlanabilir ve dolayısıyla gizli kalabilir.

Ancak yeni gebelik yerleştiğinde, tekrar hamile kalmış olabileceğinize dair birtakım ipuçlarını fark etmeye başlayabilirsiniz: gebelik ve emzirme dönemlerinde ayrı grup hormonlar etkili olduklarından süt üretiminde bir azalma görülebilir( ancak böyle bir azalma aşın yorgunluğa, yeterince emzinnemeye veya başka faktörlere de bağlı olabilir); sabah bulantıları veya baş dönmesi (yediğiniz bir şeye veya gastrointestinal bir virüse de bağlı olabilir); ya da sık idrara çıkma (bu da bir idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olabilir) Eğer gebe olduğunuz konusunda bir şüpheniz varsa veya sadece bu olasılık konusunda açıklanamaz bir endişe duyuyorsanız, evde uygulanabilir bir gebelik testi yapın veya kan testi için doktorunuza veya bir kliniğe başvurun.