Doğum sonrası depresyon evlat edindikten sonra depresyon evlat edinmeden sonra depresyon evlat edinme sonrası depresyon


Eğer doğum sonrası depresyonunun tek sorumlusu hormonlarsa, evlat edindiğimiz oğlumuzun eve gelişinden beri kendimi kötü hissedişim nasıl açıklanabilir?

Bebek sonrası depresyon tamamen hormonal olsaydı, evlat edinen anne babalar ve eşi doğum yapan babalar grubun dışında kalırlardı. Ama değiller. Postpartum depresyon denen bu tabloya yol açan birden çok etken saptanmıştır. Ve bunların çoğun da doğum stresi ve hormonlarla ilişkisi yoktur.

Evlat edinseniz de, doğursanız da, anne olarak hayatınız eskisinden çok daha az düzenli ve kontrollü olacaktır. Belki iş hayatınızı özlüyor, kendinize ve eşinize zaman ayıramadığınızı hissediyorsunuz. Ya da bir süre için de olsa tek maaşla yetinmek zorunda olmanın endişelerini taşıyorsunuz. Belki de kendinizi bir anne olarak yetersiz hissediyorsunuz.

Evlat edinen bir anne olarak, bu yeni bebeğe tam bir bağlılık duyamamak konusunda endişelisiniz. (Onu öz evladınız gibi sevebilecek misiniz?) Sağlıklı olup olmayacağını, siz ve eşiniz gibi mi, yoksa gerçek anne babası gibi mi bir insan olacağını merak ediyorsunuz. Bu bebeğe sahip olmanın verdiği mutluluğun yanı sıra, biyolojik anne babası olmadığınız gerçeği neşenize gölge düşürüyor olabilir. (Bu his zamanla, özellikle de bebeğinizin gözünde tek anne-babanın siz olduğunu fark etmenizle birlikte geçecektir.) Bazı bölgelerde altmış güne kadar uzayabilen bekleme süresi boyunca, bebeğin gerçek annesinin fikrini değiştirebileceği konusunda da ciddi endişeleriniz olabilir.