Annenin kendini yetersiz hissetmesi evlatlık edinme bebek bakımında yetersizlik annede yetersizlik duygusu


Bir anne olarak kendimi bu denli beceriksiz hissetmemin biyolojik bir nedeni olmalı. Dört gün önce küçük kızımıza kavuştuğumuzdan beri altını değiştirmekten banyosuna kadar hiçbir şeyi olması gerektiği gibi yapamıyormuşum gibi geliyor.

Böyle hisseden anneler kulübüne hoş geldiniz. Bu arada, bunun yalnızca evlat edinen annelere özgü bir his olmadığını da bilmelisiniz. Bir anne veya babanın ilk haftalardaki ebeveynlik görevini ne denli iyi yürüttüğünün hormon seviyeleriyle hiçbir ilişkisi yoktur; bu daha çok sahip olunan tecrübe ve endişeyle ilişkilidir.

Daha önce, bırakın banyo yaptırıp altını değiştirmeyi, minicik bir bebeği kucağınıza bile almadıysanız, elinizin ayağınıza dolaşıyor olması çok doğaldır. Daha önce başka bebeklere korkmadan bakıcılık veya ablalık etmiş olan kişiler bile, çaresiz bir yavrunun yirmi dört saat sorumluluğu üzerlerine binince kendilerini yetersiz ve beceriksiz hissedebilirler.Her yeni anne için, ilk günlerde, bir bebek bakıcısından alınacak kısa bir uygulamalı eğitim, güven aşılayacak ve acemilikten ustalığa geçişi hızlandıracaktır.