Evlatlık evlatlık edinmek bebek evlat edinmek evlat edinilen bebeğin sevilmeyeceği korkusu ailenin evlatlık bebeğe alışması


Annem ve babamın zaten deli gibi sevdikleri üç torunu var. Evlat edindiğimiz minik oğlancığa karşı aynı heyecanı duymadıklarını görmek beni çok endişelendiriyor.

Anne babanız için biyolojik torunlarına bağlanmak çok da zor olmamıştır. Ne de olsa kendi çocuklarını büyütmüş, sevgilerini şimdi de onların doğurdukları bebeklere yöneltmişlerdir. Ancak şimdi evlat edinilmiş bir torunu aynı kolaylıkla sevip sevemeyecekleri konusunda endişe duyuyor ve bu yüzden de biraz çekingen davranıyor olabilirler, tıpkı evlat edinen anne babanın kendisi gibi.

Belki de bebek sahibi olamamanızdan dolayı duydukları üzüntüyü (ya da suçluluğu), hatta kalplerinin bir köşesinde hala bir şans olabileceği umudunu -ya da eğer evlat edinmek tamamen sizin tercihinizse, buna 4olan kızgınlıklarını henüz çözümleyememişlerdir.

Anne ve babanızın bebeğe yeterince ilgi göstermemeleri sizi kırıyor olabilir ancak yine de onları bebeğinizin hayatından uzak tutarak bunu ödetmeye kalkmamalısınız. Siz paylaştıkça, onların da bebeğinizi benimseyip sevmeye başlaması çabuklaşacaktır. İdeali, aynen hamilelik döneminde olduğu gibi, onları da bebek için sürdürülen hazırlıklara katmaktır. Onlara bebek arabası veya beşiği seçme görevini verin ya da oyuncak ayıları, müzikli trenleri alsınlar; bebek odasının renklerine ve bebeğinizin isminin ne olacağına beraber karar verin. Çocuğunuza aileden bir isim seçmek, bebeğin aileden biri olduğunu hissetmelerine yardımcı olacaktır.