Mixed Race Family Playing on the Blanket

Evlat edinilen bebeği sevememe korkusu evlatlık bebeği sevememe evlatlık bebeği sevememe korkusu ya evlatlık bebeğimi sevemezsem bebek sevgisi evlatlık bebek sevgisi


Duydum ki doğum yapan anneler bebeklerini daha doğumhanede görür görmez aşık oluyorlarmış. Ben bebeğimi kendi karnımda taşıyıp doğurmadığım için onu asla böylesine güçlü sevememekten korkuyorum.

Tüm anne-bebek aşklarının doğumhanede başladığı konusu da annelik efsanelerinden biridir. Çocuklarını doğuran birçok anne de, onları ilk kucaklarına aldıklarında, söylendiği gibi bir zevk dalgası içinde eriyip gitmemiş olmaktan şaşkın, sizinle aynı korkuları paylaşmaktadır.

Anne-bebek (ya da baba-bebek) arasındaki aşk, ilk görüşte tomurcuklanan, fakat daha da önemlisi gelişmesi için zamana ve beslenmeye ihtiyaç duyan bir tohum gibidir. Ve bu tohumun gelişimi, evlat edinen anne babalar için de, doğal yollarla bebek sahibi olan anne babalarda olduğu gibidir.

Yapılan çalışmalar, özellikle iki yaşından önce evlat edinilen çocuklarla, anne baba arasında sıkı bağların oluştuğunu göstermiştir. Kurulan ilişkilerin sağlam ve sevgi dolu olduğu, çocuklara uygulanan psikolojik testlerle belirlenmiş, evlat edinilen çocukların diğerlerine göre daha kendine güvenli, dünyaya daha olumlu bakan, hayatını kontrol edebilen çocuklar oldukları ve anne babalarını “vericilik” bakımından değerlendirdiklerinde diğer çocuklara göre daha fazla olumlu yanıt verdikleri gözlenmiştir.